Zamyslenie – význam slova vedomie a vedomý človek

Milí priatelia,

slovo vedomie rezonuje u každého inak. Niekto ho odmieta, niekto je zvedavý a niekto skutočne hľadá v sebe jeho pravý význam.

Dovolím si citovať Osha, majstra, ktorého múdrosť vychádza z poznania a nie zo v školách naučených vedomostí. „Vedomie je kľúčom k životu v rovnováhe. Ticho je priestorom, v ktorom sa človek prebúdza a hlučná myseľ je priestorom, v ktorom človek zotrváva v spánku. Ak vaša myseľ neustále štebotá, spíte. Spíte v noci, spíte aj cez deň. Niekedy so zavretými očami a niekedy s očami otvorenými. Nie ste skutoční a ani váš život. Je ilúziou. Ak však ticho sedíte, vypnete myseľ a počujete štebotanie vtákov, vtedy sa začne vo vás prebúdzať vedomie. Neprichádza zvonku, ale rastie vo vás.“

Prečo je vedomie a jeho rast vo vnútri dôležitý?

Kvôli pochopeniu. Ak sa totiž cítime osamelí, trpíme, hneváme sa, strádame, bojujeme s chorobami…. príčinou je fakt, že vedomie nie je otvorené dostatočne na to, aby sme pochopili.

Keď príde pochopenie, príde transformácia svetského na posvätné. Keď pochopíme, prečo v partnerskom či pracovnom vzťahu trpíme, nebudeme mať strach to zmeniť. Keď pochopíme príčinu choroby, nebudeme mať strach ju prijať a príčinu zmeniť. Liekom k našej nerovnováhe v živote či chorobám je pochopenie. Ale pochopenie bez vedomia však nie je možné. Učí to východná kultúra. Schopnosť utíšiť myseľ, neustály tok myšlienok, neustále rozprávanie, hodnotenie, kritizovanie.. V tichosti nájsť odpovede prostredníctvom vedomej mysle vo vnútri. A potom všetky rozhodnutia, ktoré prídu zvnútra nám dodajú silu zmeniť osud, ktorého cestou práve kráčame. Nebudeme potrebovať astrológov, veštice či horoskopy.

Všetci sme sa narodili do istých okolností a s istou výbavou. Ak nič nezmeníme a budeme žiť podľa presvedčení, ktoré sme nadobudli v detstve od rodiny a v škole, nemôžeme skončiť inak ako naši rodičia. Vtedy má význam zisťovať si horoskop.

Ak však chceme svoj osud zmeniť, potrebujeme nájsť odpovede vo svojom vnútri. Nie iba kumulovať vedomosti v našej mysli bez ich každodenného žitia bez strachu. Nemusíme rozumieť prečo sa všetko okolo nás deje, potrebujeme vedome odpovedať na životné situácie v súlade s naším vedomím (pozor, nie svedomím :).

Preto nie je možné, aby harmonický život pre každého z nás bol založený na kopírovaní správania, hodnôt a návykov iných ľudí. Nie je potreba neustále zbierať vedomosti, ktorými sa budeme chrániť v nových situáciách. Potrebujeme prebudiť  naše vedomie a spoznať kto sme a prečo sme tu a ako to skutočne máme (pravdivo). To je význam vedomia, prebudenia a ním vyvolaným pochopením. Východná kultúra, či už indická, čínska alebo vietnamská učia stíšeniu, praktikujú upokojenie a meditáciu. To je cesta k vedomej mysli.

Meditácia. Čítala som už toľko definícií, mnohé sa o tom napísalo… Aká je moja skúsenosť?

Meditácia = ticho. Tu by som skončila. Pretože to je moje pochopenie a poznanie. Ale ak by som mala pokračovať, tak by som doplnila, že meditácia je akákoľvek činnosť, pri ktorej nepremýšľam. Tá daná činnosť má vtiahne až tak, že sa ňou sama stanem a vôbec nerozmýšľam. V hlave je ticho.

Keď som v minulosti sama prechádzala prebudením, nebola som schopná sedieť v pokoji a tichosti ani päť minút! Uvedomovala som si, koľko hluku a nepokoja je v mojej mysli a moje telo bolo nervózne z ničnerobenia. Toľko napätia v ňom bolo. Dokonca  – a bolo to nedávno –  som bola presvedčená, že pôjdem študovať tradičnú čínsku medicínu! Myseľ sa po vyprázdnení dožadovala zbierať nové vedomosti! Akoby ticho a prázdnota a teda aj miznutia mysle a rast vedomia bol proces, ktorý nechcela dopustiť. Chcela ma prekabátiť a „nahovoriť“ na ten istý „správny“ spôsob života, kedy bude myseľ zbierať vedomosti, bude ich plná, ale nebude možné ich ani dať do praxe a zistiť, či sú aj mojou pravdou.

Proces, kedy sa EGO rozpúšťa a rastie vedomie, je nádherný:) Ak sa teda zbavíme strachu a už sa nebojíme…

Uvedomenie si toho, čo sme si vo vnútri životom vytvorili, je krok ku zmene. Dnes dokážem sedieť hodinu v tichosti a vnímať prítomný okamih v úplnom pokoji. Prešli dva roky. Dva roky praktikovania, dva roky cesty k vnútornej zmene, k hlbšiemu pochopeniu seba samej.

Každý človek má však svoju cestu k tichu a rastu vedomia. Aké je moje odporúčanie? Hľadajte, skúšajte, dajte všetkému 21 dní bez prerušenia a žite tým. Meditácia je činnosť, pre ktorú nepotrebujete motiváciu. Ak máte pre určitú činnosť motiváciu, znamená to, že máte cieľ. Potom tá daná činnosť nemôže byť meditáciou. Ak ale činnosť pre vás predstavuje čistú radosť bez motivácie, stáva sa meditáciou. Ak nepocítite pri činnosti nijakú zmenu, splyniete s ňou, ale stále cítite motiváciu aby ste ju robili, aby ste dosiahli vedomie, odíďte a hľadajte znovu. Kto hľadá, nájde.  A ak ste našli, praktikovali a žili, ale zrazu cítite nezáujem, zrazu vás to nedokáže vtiahnuť do bezčasovosti a tichosti, nastal čas zmeny. Prestaňte a hľadajte inde. Posuňte sa. Vymeňte ľudí okolo seba, prostredie, vymeňte činnosť. Žite. Čo ste si mali vziať, čo ste mali dostať, to k vám prišlo. Svoj rast podporte zmenou, pridajte do života niečo nové, nebuďte konzervatívni a nemajte predsudky, za ktorými je aj tak strach vybočiť zo stáda a byť iný. Cesta k vrcholu poznania – a to je tiež moja životná skúsenosť- sa nezaobíde bez toho, aby počet ľudí kráčajúcich s vami sa zmenšoval až dokonca sa rovnal nule. Na ten svoj vrchol si každý musíme prísť sám. Každý má cestu na vrchol inú, originálnu a jedinečnú. Nekopírujte, nezostávajte v stáde iba preto, aby ste sa necítili osamelo, aby ste neublížili, zbavte sa závislosti a pokojne a láskavo hľadajte svoju cestu. Určite sa nájdu ľudia, ktorí na tom budú rovnako ako vy. Bude ich menej, ale budú prebudenejší, citlivejší, láskavejší, pravdivejší, pokornejší.  Vymeníte kvantitu ľudí, ktorým sa chcete páčiť a s ktorými ste zo zvyku, za kvalitu ľudí, ktorí vás rešpektujú. Je to zázrak.

 

Tých, ktorí chcú vyskúšať meditáciu v tichu, či meditáciu formou mantier (man znamená myseľ a tra znamená voľná, čiže spievaním mantier myseľ oslobodzujeme a tíšime) rada uvítam v klube v utorky a štvrtky v čase 19-20 hod (a možno aj trošku dlhšie ako do 20 hod:)). Ak je vašou cestou tanec, maľovanie, tvorba z hliny….vyberte si z ponuky Lighthouse clubu, alebo iných miest, ktoré sú vo vašom blízkom okolí.

 

S úctou,

Martina

 

 

Leave your thought