Psoas – Sval duše (štvorhlavý driekový sval)

Psoas – Sval duše

Keď som prvýkrát narazia na práce Liz Koch, veľmi som sa potešila. Potvrdili veľa z toho, čo som už intuitívne cítila. Začala som moje hodiny zahajovať aj ukončovať pozíciami s otvorenými bedrovými kĺbmi s cieľom uvoľniť napätie driekového svalu a flexorov bedrových kĺbov. Dýchajúc som si predstavovala, ako sa uvoľňuje napätie zo stuhnutých svalov a mení sa na energiu uvoľnenú do trupu.

Fungovalo to. Cítila som, že moje telo zmäklo, ale zároveň akoby aj zosilnelo. Čítajúc práce Liz Koch som si hneď uvedomila, že tým, že som sa učila uvoľňovať driekový sval, doslova som nabíjala moje najhlbšie jadro spojením so silnou energiou  zeme. Podľa Liz Koch, psoas je omnoho viac ako len sval, ktorého úlohou je stabilizovať trup. Je to orgán vnímania tvorený bio-inteligentným spojivovým tkanivom a doslova stelesňuje náš najhlbší pud na prežitie – a čo je snáď ešte významnejšie – našu základnú túžbu rozvíjať sa, alebo inak povedané „kvitnúť“.

Čo je vlastne psoas?

Čiže, musela som sa naučiť viac. Uvediem len časť poznatkov, ktoré priniesol výskum Liz Koch a iných ohľadom významu psoas pre naše zdravie, vitalitu a psychickú pohodu. Psoas je najhlbším svalom ľudského tela, ktorý vplýva na rovnováhu kostry, svalovú integritu, pružnosť, silu, mobilitu kĺbov, rozsah pohybu a fungovanie vitálnych orgánov. Rastie z oboch strán chrbtice z dvanásteho hrudného stavca (Th12) od každého z piatich stavcov driekovej chrbtice. Odtiaľ sa ťahá smerom dolu cez spodné brucho, prechádza panvou a napája sa na hornú časť stehennej kosti.

Psoas je jediným svalom, ktorý priamo spája chrbticu s nohami. Udržuje nás vo vzpriamenej pozícii, vďaka nemu dokážeme zdvíhať nohy a kráčať.  Ak funguje tak ako má, stabilizuje chrbticu a vytvára v brušnej dutine priestor v tvare mušle pre naše vitálne orgány. Psoas je taktiež spojený prostredníctvom spojivového tkaniva na bránicu, čo ovplyvňuje naše dýchanie a reflex strachu. Je to tým, že psoas je priamo napojený na „plazí mozog“, najstaršiu vnútornú časť mozgového kmeňa a miechy.

Ako psoas nezaťažovať?

Súčasný rýchly životný štýl, (ktorý využíva adrenalín zo sympatického nervového systému) chronicky zaťažuje a sťahuje psoas – aby v nás udržal schopnosť bežať a bojovať (doslova). Psoas nám pomáha čeliť týmto situáciám, alebo naopak aj ustúpiť a zaujať obrannú pozíciu. Ak psoas neustále namáhame ako reakciu na stresujúce situácie a napätie počas dňa, ktoré zažíva mnoho z nás, môže to mať za následok jeho skracovanie a aj iné zdravotné komplikácie ako bolesti spodnej časti chrbtice, sakroiliakálnych kĺbov, ischias, problémy s platničkami, menštruačné bolesti, neplodnosť, skolióza, spondylóza, degenerácia bedrového kĺbu, bolesť kolien a problémy s trávením. Stiahnutý a napätý psoas nespôsobuje iba problémy týkajúce sa držania tela, ale má vplyv aj na orgány, prúdenie tekutín v tele, vytvára tlak na nervový systém a obmedzuje bráničné dýchanie.

Psoas je skutočne veľmi silne prepojený so základnými fyzikálnymi a emocionálnymi reakciami. Ak je vystavený chronickému napätiu, tak neustále vysiela telu signály, že hrozí nebezpečenstvo: Vyčerpáva tým nadobličky a zaťažuje imunitný systém.

Podľa Liz Koch túto situáciu ešte zhoršujú aj iné skutočnosti, ktoré neodmysliteľne patria do moderného  životného štýlu – autosedačky, sťahujúce oblečenie, nevhodná obuv a mnoho ďalších vecí, ktoré narúšajú držanie tela, obmedzujú prirodzený pohyb a zovierajú naše svaly.

Prvým krokom vedúcim ku ozdraveniu psoas je uvoľnenie zbytočného napätia. Pod pojmom práca s psoas však nemyslíme pokusy o ovládanie svalov, ale vedomé rozhodnutie identifikovať signály, čiže stať sa somaticky vnímavým. Uvoľnený psoas vedie ku kreativite a pocitu hravosti. Namiesto napätého či stiahnutého psoasu, ktorý je pripravený bojovať alebo utekať, uvoľnený psoas je naopak pripravený sa otvoriť, natiahnuť a tancovať. U mnohých jogových pozícií, ako napríklad Strom, sa stehná nedokážu plne vyrotovať, pokiaľ je psoas stiahnutý a napätý.

Liz Koch sa domnieva, že posilnením a uvoľnením psoasu môžeme postupne kultivovať naše vitálne energie, že sa opätovne dokážeme napojiť na zdroj  životnej energie vesmíru. V Taoistickej tradícii sa psoas nazýva „sval duše“, obklopujúci spodný Dan-tien – hlavné energetické centrum tela. Pružný a silný psoas  nás uzemňuje a pritom umožňuje jemným energiám prúdiť cez kosti, svaly a kĺby.

Liz Koch píše:

„Psoas nás prostredníctvom prúdenia energií uzemňuje, rovnako ako uzemňovací kábel zabraňuje otrasom. Tak ako gravitačné toky prenášajú hmotnosť cez kosti, tkanivá a svaly do zeme, zem posiela späť energiu cez nohy a chrbticu výsledkom čoho je vzpriamený postoj človeka, chôdza či akýkoľvek pohyb. Ide o nepretržitú interakciu medzi nami, zemou a vesmírom.“
Takže priatelia, možno by stálo za to – nabudúce keď budete cvičiť – naladiť sa na príjem a venovať pozornosť tomu, čo vám váš bio-inteligentný psoas hovorí.

Výborným pomocníkom pri uvoľňovaní psoasu môže byť aj joga.

Pozrite si našu ponuku kurzov jogy

Zdroj: Danielle Prohom Olson
Pozrite si je webové stránky TU

Leave your thought