RAKOVINA

Slovo, ktoré vyvoláva rôzne reakcie. Niektorí zastavia tému, otáčajú na inú. Niektorí sa vystrašia a uzavrú. Niektorí zobudia zvedavosť a snažia sa rozumom pochopiť a uchopiť návod, ako to nemať, či niekomu vedieť poradiť. Koľko ľudí, toľko reakcií. Už ako dieťa som mala zo slova rakovina strach. Vôbec nerozumiem prečo. Dokonca som vtedy ani nevedela, že babička umrela na rakovinu pľúc. Nemala som zážitok, ktorý by sa spájal s priamym prežitím tohoto ochorenia a predsa tam bol strach. Verím preto, že naše podvedomie má v sebe uložené mnohé strachy a vonkajšie udalosti sú iba spúšťačom toho, čo vo vnútri skrývame. Vďaka spúšťaču máme šancu strach vo vnútri vyliečiť cez pochopenie. Pretože za strachom je iba nevedomosť. Pochopením a uvedomením sa z neznámeho stane známe a nastáva uvoľnenie strachu.

“Rakovina prichádza, aby zmenila našu myseľ. ” To je výrok môjho majstra a aj moje poznanie.

Aby sme niečo zmenili v našom myslení, potrebujeme to najskôr pochopiť vo vlastnom vnútri. Pochopiť zvnútra to však môžeme iba vtedy, ak si to priznáme, uvedomíme si to, “vymesieme na svetlo” a prestaneme vynakladať energiu na to, aby sme to skrývali pred svetom. Čiže to nemôže byť “rada niekoho zvonku”, ale vnútorná skúsenosť.

Neexistuje jednotný návod, čo v našom myslení máme zmeniť. To zistíme iba my sami. Nikto iný, nikto cudzí, nijaký lekár nám k tejto zmene nepomôže. Lekár môže nádor vyrezať, ožiariť, odporučiť nejaké zmeny, ktorým verí….zodpovednosť za pochopenie a za svoje zdravie však na lekára či iných liečiteľov nemôžeme nechať na 100%. Naša medícina diagnostikuje iba to, čo dokáže vidieť, počuť a pochopiť logicky. My však nie sme iba to, čo je vidieť a počuť. Moje poznanie. Môžeme prijať pomoc zvonku, ale iba dočasne. Trvalá zmena a teda trvalé vyliečenie nastane iba vtedy, ak pochopíme vo vnútri a nájdeme silu nielen pochopiť ale aj dať to do života. Inak povedané, nestačí, že myseľ pochopí, čo je pre človeka deštrukčné správanie, ale myseľ treba disciplinovane trénovať, aby sa odnaučila zaužívané vzorce správania a aby rozhodnutia vyšli podľa pre nás vlastných a zdravých hodnôt a priorít. A to je veľká výzva. Nie podľa hodnôt rodičov, trénerov, kolegov, priateľov……To je cesta liečenia. Inak sa paciet aj po vyrezaní a chemoterapii často vracia späť do toho istého životného štýlu, spadne do strachu, apatie, bojí sa žiť to, po čom vnútorne cíti, že by mu robilo radosť a šťastie. Je paralyzovaný a miesto života iba prežíva. Plní všetko, čo hovoria iní. Skáče s jedného do druhého. V ničom nevytrvá aby naozaj na vlastnej skúsenosti sám sa presvedčil, čo mu môže pomôcť. Má strach sa uvoľniť a dovoliť si precítiť, či to či ono mu chutí, robí dobre, nevyvoláva napätie či odpor.

Cesta zmeniť myseľ a mať silu svoju pravdu žiť, nás núti hľadať, ako zo seba “vydolovať”, čo treba zmeniť a napojiť sa na svoju hlbšiu silu a moc to zmeniť.

Mne v spojení samej zo sebou, v pochopení, čo cítim pre seba dobré a čo nie, mi pomohol môj majster Zen Hua Yang špeciálnymi cvičeniami. Ciest a konceptov je veľa a pokiaľ sa lepšie zo svojim vnútrom spojíme a robí nám to radosť a dobíja nás to, sme na správnej ceste. Sme na ceste, kedy začíname rešpektovať seba hlbšie a nastáva vnútorná zmena k hlbšiemu spojeniu. Cítime sa šťastní a usmiati. Veľa ľudí s onkologickým ochorením vníma, a očakáva, že pomoc pre nich má od druhých prísť zvonku a má prísť bezplatne.

Ale naopak. Práve onkologický pacient sa potrebuje naučiť, že investícia do seba, do toho, čo cíti, že ho ťahá, je jeho cesta k vyliečeniu. Zmeniť hodnoty a peniaze posunúť pod žitie toho, čo duša potrebuje k vyživeniu. Začať žiť podľa svojho vnútra je cesta dôvery k sebe samému, cesta zodpovednosti za svoje zdravie. Žiť podľa toho, čo vo vnútri cítime že je náš život, chuť žiť,… opäť otvoriť seba novému a nepoznanému a nechať tľcť srdce chuťou objavovať riskantné, nepoznané a vystúpiť z toho, čo je komfortné a opakujúce sa. Vystúpiť z toho, aby sme spľňali hranice spoločnosti a nájsť odvahu s láskou, pokojom ísť vlastnou cestou, to je to, čo pri onkologických ľuďoch dokáže “zázrak vyliečenia”. Zbúrať a stavať znovu a inak. Rakovina si vyžaduje totálnosť bez ohľadu na následky. Všetka energia pacienta musí ísť ako laserový lúč jedným smerom. Smerom, ktorý on cíti, že ho vyživuje. A všetko vonku, čo ho odrádza, odsudzuje, brzdí… treba pustiť. Niet energie a čas pre nič a nikoho iného. Kráčať treba pomaly, rozhodne, s vierou. A to príde zvnútra, že kam. Onkologický pacient po mojich skúsenostiach však na otázku: Čo ti robí radosť?, čo by si rád robil inak?… odpovie, že nevie. Rovnako ako to bolo u mňa. Potreba obnoviť vnútorné spojenie je preto prvý krok k tomu, aby mohol zmeniť v živote to, čo vytvára v jeho vnútri podmienky na rakovinu. Obnovenie vnútorného spojenia. Ale ako? Ďaľšia otázka. Jednoducho. Skúšaj, hraj sa, hľadaj. Peniaze sú pre teba prostriedkom objaviť seba. Nie je dôležité, koľko ich máte. Máte ich vždy toľko, koľko potrebujete v danom momente. U niekoho zmena nestojí nič, u iného áno. Vždy máme to, čo potrebujeme ale to neznamená, že je to to, čo chceme. Treba pochopiť tento rozdiel a “chcieť” posunúť za “potrebujem”. A všetko sa môže meniť, keď začnete postupne meniť vnútro. Ten rast v dôsledku lásky vo vnútri sa prejaví aj navonok. Treba trpezlivosť, lebo treba čas na vnútorné naplnenie. Môj majster mi povedal: ” rakovina je ako účet v banke, ktorý je v mínuse. Človek išiel dlho na dlh voči sebe. Musí začať sebe vracať a aj keď bude na nule, potrebuje pokračovať a ísť do plusu.” Pozor!!! Neznamená to brať od druhých, aby sa účet naplnil, ale sám robiť to, čo naše vnútro( účet) napľňa. Zvládnuť to sám. Zostaň a vytrvaj tam, kde cítiš, že to s tebou rezonuje. Ja som do svojho životného štýlu doplnila denné cvičenia kaligrafického zdravia majstra ZENHUA YANG a spievanie mantier, pobyty s ľuďmi ktorí sa otvorili láske. Vyživujem nimi svoju dušu. Zmenila som prácu, vyčistila vzťahy a každý deň mám väčšiu odvahu byť sama sebou. Vďaka tomu som šťastná, zdravá. Ak hľadáte, prídite vyskúšat, porozprávať sa, zaspievať si do Lighthouseclubu, či navštíviť koncert, pobyt, alebo iné klubom organizované podujatia, ktoré sú priestorom pre hľadanie.

S úctou a láskou

Martina

Leave your thought