PURNAM mantra očami DEVY PREMAL z jej knihy MANTRA

Priatelia,

možno čoskoro sa v slovenskom jazyku objaví kniha od DEVY PREMAL, ak sa nám podarí všetko zosúladiť:)).

Mňa mantry oslovili počas ayurvédskych masáží, kedy som sa pri hudbe automaticky dokázala naladiť harmóniu, ľahkosť, láskavosť,….do väčšej hl’bky. Až neskôr som zistila, že sú to mantry a ešte neskôr hľadala ich význam v najstaršom jazyku sveta (sanskrite). Mantra, ktorá sa môjho vnútra dotkla veľmi hlboko a mám ju rada, je mantra PURNAM. Čo o nej povedala Deva Premal?

PURNAM (DOKONALOSŤ)

OM PUR  NAMADAH PURNAMIDAM
PUR NAT PUR NAMUDACHYATE PUR NASYA PUR NAMADAYA PUR NAMEVA VASHISHYATE OM SHANTI SHANTI  SHANTI

Tamto je dokonalé, toto je dokonalé. Z dokonalého sa stane dokonalé. Ak z dokonalého odoberiete dokonalé, zostane vždy dokonalosť. Nech je radosť v mojom srdci, radosť medzi ľuďmi a radosť v celom vesmíre.

OM PURNAM je prvá mantra Isha Upanishad. Pripomína nám, že každý z nás je časť božského, a tým nič menej ako božský. Inak povedané  – žijeme v nekonečnej dokonalosti – v božskosti, v ktorej každý z nás je mikrokozmos, tak ako je dažďová kvapka časťou mora.

Dnes, tak ako každý iný deň, vstaneme prázdni a  bojazliví.
Neotváraj dvere do pracovne, začni čítať, vezmi hudobný nástroj, a vytvor na ňom krásu, ktorú milujeme. Je stovka ciest, po ktorých ideme na kolenách a bozkávame zem.

Deva Premal:

“Spozorovala som,  že božstvo prenikne prirodzene cez všetko, samo seba uzavrelo

 Potrebovala som určitý čas, aby som pochopila význam tejto mantry. Dovtedy som božstvo vnímala ako niečo mimo mňa. Svet, iní ľudia…..V iných som mohla božstvo poznať, v mojom živote som ho chápala ako náhodný jav, ako božskú hru. Ale padlo mi ťažko toto poznanie dať do súvislosti s mojou vlastnou existenciou. 

Jedného dňa mi bolo počas meditácie jasné, že som mimovoľne ovplyvnená určitým stanoviskom. Pociťovala som iluzórnu neviditeľnú hranicu, o ktorej som si myslela, že ma delí od života.  Keď som to spoznala a vzniesla som sa do svetla môjho vedomia, všetko sa mi zdalo absurdné. Zistila som, že božstvo prenikne cez všetko. Samo seba uzavrelo.

Táto čistota ma otvorila vnútorne pre súcit a umožnila mi žiť vo viere, že všetko je Božia vôľa – aj moja zdanlivá chyba.”

MEDITÁCIA OM PURNAM

Potom, čo si  zaspieval mantru, alebo jednoducho prijal jej zvuk, zavri oči a niekoľkokrát sa hlboko nadýchni a vydýchni. Keď je tvoj dych pravidelný, otvor oči, pozri sa na izbu a zachovaj si pocit vnútornej spokojnosti. Vnímaj sámého seba ako dokonalého. 

Nechaj sa sprevádzať mantrou, jej posolstvom po celý deň. Ak sa začne tvoja duša zaoberať tým,  čo na tebe alebo iných „nesedí“, vráť sa k formulácii OM PURNAM, ktorý označí každý hodnotiaci a nie súcitiaci stav, zážitok spojený so všetkým a staneš sa jednotkou. Pozvi svoju vlastnú dokonalosť do tvojho podvedomia.   

OSHO k tejto mantre povedal:

Upanishaden (najdôležitejšie prastaré písomnosti hinduizmu)  je vesmír nedeliteľná totalita;je to organický celok. Časti nie sú navzájom oddelené, my všetci existujeme v spojení: stromy, hory, ľudia, vtáky, hviezdy, je jedno, ako ďaleko sa nám zdajú – nenechaj sa zdaním oklamať. Vesmír je navzájom prepojený a zviazaný. Aj najmenšie steblo trávy je spojené so vzdialenými hviezdami a je rovnako dôležité ako najväčšie slnko. Nič nie je bezvýznamné, nič nie je menšie, ako niečo iné. Časť reprezentuje celok tak, ako semienko nesie v sebe dokonalosť.

 

Tak vyskúšajte krásu tejto mantry. Je to motlitba k sebe a všetkému okolo nás, k dokonalosti, ktorú máme.

PURNAM – hudobné prevedenie mantry

Hudobné prevedenie mantry PURNAM

Leave your thought