Zaujímavý článok: Detoxikácia esenciálnymi olejmi doTERRA ako životný štýl

10 najlepších esenciálnych olejov pre detoxikáciu

Do nášho tela sa neustále dostáva nepreberné množstvo toxických látok z rôznych zdrojov. Znečisteným vzduchom, ktorý dýchame počínajúc a rôznymi prísadami v potravinách končiac. A potom nastanú chvíle, kedy je náš imunitný systém preťažený. Našťastie existujú spôsoby, ktorými sa dá prirodzená schopnosť detoxikácie  organizmu podporiť a použitie esenciálnych olejov  je jedným z nich.

Význam detoxikácie

Výskumy ukazujú, že ľudské telo si s bežným množstvom toxických látok dokáže poradiť. Otázkou však je, čo je to bežné množstvo? V súčasnej dobe dávame do našich tiel toľko „odpadu“ (či už vedome, alebo nevedome), že imunitný systém aj tých najzdravších ľudí môže byť preťažený.

Toxické látky všetkých tvarov a veľkostí útočia na naše telo na dennej báze. Ide o cudzie látky, ktoré zapríčiňujú ochorenia. Je takmer nemožné sa im vyhnúť.  Našťastie dobre fungujúci imunitný systém funguje ako stroj, ktorý dokáže tieto jedy spracovať a eliminovať.

Ak toxické látky zostávajú v tele, môžu viesť k celému radu ochorení, vrátane rakoviny, alergií, porúch imunity, hormonálnej nerovnováhy atď. Pokiaľ teda chceme naše telo udržať v optimálnom zdravotnom stave, musíme ho pravidelne detoxikovať.

Našťastie máme prírodné látky ako sú esenciálne oleje, ktoré organizmu výrazne pomôžu škodlivé látky spracovať a vylúčiť ich.

3 spôsoby, ako začleniť esenciálne oleje do procesu detoxikácie

Použitie esenciálnych olejov v priebehu vášho nasledujúceho očistného obdobia, môže byť skvelý spôsob ako odstrániť z vášho organizmu všetok odpad. Treba ale podotknúť, že detoxikácia je spôsob života, nie jednorazová záležitosť. Vzhľadom k tomu, že toxické látky žijú doslova vo všetkom, s čím bežne prichádzame do styku, musíme brať očisťovanie ako kontinuálny proces. V boji proti voľným radikálom sú efektívne aj imunitu posilňujúce potraviny. Pokiaľ ide o starostlivosť o pokožku, vhodné sú prípravky bohaté na antioxidanty.

A toto sú 3 spôsoby, ako začleniť esenciálne oleje do procesu detoxikácie:

 1. Lokálna aplikácia produktov domácej výroby (DIY Do it yourself)
  Aplikácia podomácky vyrobených produktov na pokožku ochráni váš kožný mikrobióm a umožní vyhnúť sa toxínom, ktoré obsahujú bežné kozmetické prípravky na báze chémie.
 2. Aromaterapia na dennej báze – inhalovaním esenciálnych olejov bohatých na antioxidanty budete bojovať s voľnými radikálmi na bunkovej úrovni!
 3. Interné použitie.  Výskumy zatiaľ nepreukázali, či interné použitie esenciálnych olejov môže skutočne pomôcť eliminovať chelátové zlúčeniny ťažkých kovov, ale užitie správne zriedených olejov v krátkodobom horizonte pomáha.

Špeciálna poznámka k reakciám esenciálnych olejov
Správne používanie esenciálnych olejov NESMIE viesť k podráždeniu pokožky. Môžete naraziť na niektoré absurdné tvrdenia, že zapálená a boľavá pokožka je „normálna“, ale nie je to pravda! Nič, čo bolí, nie je prirodzené a ani dobré. To je dôležité si zapamätať.
10 z najlepších esenciálnych olejov pre detoxikáciu
Oleje s obsahom citralu

Antioxidačná kapacita jednotlivých komponentov oleja pomáha stimulovať detoxikačné enzýmy. Dokonca – ako ukázali výskumy – prispieva k prevencii rakoviny na bunkovej úrovni. Zlúčenina citral je dokonalý príklad, pretože  môže zvýšiť aktivitu detoxikačného enzýmu známeho ako Glutathion S-transferáza (GST), u ktorého vedci naznačujú, že zohráva úlohu v prevencii rakoviny kože.
Tieto štyri esenciálne oleje s najväčším obsahom citralu majú potenciál stať sa najúčinnejšími pomocníkmi v detoxikácii:

1. Lemon Myrtle – Backhousia citrát (obsah citralu 90-98% )
2. Lemongrass – Cymbopogon citratus (obsah citralu 75-85%)
3. Lemon Teatree – Leptospermum citratum z Austrálie (obsah citralu 80%)
4. May Chang – Litsea cubeba (obsah citralu 65-74%)

Použitie: Pridajte 5-6 kvapiek oleja bohatého na citral do difúzera a inhalujte.

5. Lemon
Keď sa začne téma detoxikácie, citrónový esenciálny olej príde obvykle na rad ako prvý. Nie preto, že bol predmetom rozsiahlych výskumov, ale najmä preto, že citrónové detoxikačné drinky sa tešia v komunitách zameraných na zdravie veľkej obľube.  Mohlo by sa zdať logické predpokladať, že účinky citrónového esenciálneho oleja súvisia so silnými pozitívnymi účinkami citrónovej šťavy, ale nie je to tak. Musíme si uvedomiť, že olej je vyrobený z citrónovej kôry, čiže jeho účinky sú iné.

Citrón je široko používaný v ajurvédskej medicíne a jeho kôra je účinná pri detoxikácii pečene. Podľa indických vedcov, hesperidín (bioflavonoid nájdený v citrónovom oleji) má schopnosť blokovať toxicitu vyvolanú lipopolysacharidmi (pokusy na potkanoch). Ako už bolo uvedené, lipopolysacharid (LPS) je hlavným spúšťačom septického šoku, čo vedie k mnohopočetnému poškodeniu orgánov prostredníctvom nadmernej stimulácie imunitných buniek hostiteľa – čo vedie k uvoľňovaniu cytokínov. Predchádzajúce štúdie ukázali, že hesperidín má protizápalové účinky a pôsobí proti oxidačného stresu.

Navyše sa ukázalo, že pri použití citrónovej silice, ktorá funguje ako silný antioxidant so schopnosťou chelátovať (t.j. viazať, a teda z tela odbúravať) železo, sa kľúčové enzýmy spojené s neurodegeneratívnymi ochoreniami, spomaľujú.
Použitie: Pridajte 1 kvapku citrónovej oleja do medu alebo kokosového oleja a prehltnite.

 1. Rozmarín
  Tiež má schopnosť viazať železo a okrem toho bolo dokázané, že chráni DNA. Pokiaľ ide o zdravotné benefity, v jednej štúdii rozmarínový esenciálny olej prekonal aj také oleje ako oregano, šalvia, klinček a tymián. Vedci došli k tomuto záveru:”Všetky skúmané esenciálne oleje mali schopnosť chelácie železa, najvyšší účinok dosiahla rozmarínová silica (76,06%). Najvyšší index antioxidačnej aktivity (Rancimat test) mal esenciálny olej z oregana.“

Použitie: odporúčame pripraviť si detoxikačnú zmes zo škorice, klinčekov, eukalyptu, citrónu, pomaranča a rozmarínu. Pridať 1 kvapku zmesi do medu a kokosového oleja a prehltnúť.

 

 1. Klinček
  Esenciálny olej z klinčeka (ďalší chelátor železa) je pravdepodobne najsilnejší antioxidant na zemi. Kým vedci stále skúmajú silu a účinky antioxidantov, detoxikačné substancie už definovali.Inštitút „National Institute on Aging“ , ktorý je zameraný na výskum starnutia, vyvinul spôsob ako sa dajú antioxidačné schopnosť kvantifikovať – v systéme ORAC (Oxygen Radical Absorbancia Capacity). V rámci tohto systému bol klinček ohodnotený najvyššou hodnotou, dokonca s veľkým predstihom pred cirokom (viac ako 50.000) Ako koncentrovaný esenciálny olej má jednoducho neporovnateľné parametre.

Niektoré iné zdroje uvádzajú tieto hodnoty (zdroj Biosource Naturals)

EO-Antioxidant-Capacity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Valeriána lekárska – koreň
  Ďalším významným chelátorom železa je esenciálny olej z koreňa valeriány lekárskej. Zaujímavé je, že výskum naznačuje, že metanolový extrakt Valeriana jatamansi má najlepšie chelatačné účinky (76%), pričom vodný extrakt s 43% a esenciálny olej s 31% ukázali v klinickej štúdii hodnoty nižšie. V žiadnom prípade to však neznamená, že esenciálny olej z koreňa valeriány je k ničomu – aj 31% je veľmi slušná hodnota. Znamená to len, že aj ostatné – iné ako olejové – formy môže byť minimálne rovnako účinné.Použitie: pridajte do difúzera 3 kvapky valeriány lekárskej, 2 kvapky vetivera a 1 kvapku cédrového dreva. Získate upokojujúcu a vyrovnávajúcu zmes na detox emócií a negatívnych energií.
 2. Mäta
  Zatiaľ čo extrakt z mäty zázvorovej vyčnieva, oleje z ostatných druhov mäty preukázali pozitívne účinky, pokiaľ ide o detoxikáciu železa. S najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli antioxidačnej kapacite mäty zázvorovej. Dá sa predpokladať, že antioxidačná kapacita je spojená s hlavnou chemickou zlúčeninou prítomnou v každom esenciálnom oleji.Popredné štúdie v tejto oblasti hovoria: “Schopnosť chelácie železa je závislá na chemickom zložení každého druhu a účinnejšia bola s extraktom z M. x gentilis L., a ďalej s M. piperita L. Dá sa predpokladať, že schopnosť chelácie železa je spojená s hlavnou chemickou zlúčeninou prítomnou v každom esenciálnom oleji: M. spicata L., je bohatá na pulegon (55,49%); M. x gentilis L. na linalylacetát (45,59%); M. crispa L. na karvón (60,88%); M. piperita L. na l-mentol (32,43%) a M. x piperita L. na l-mentolu (42,70%).“Použitie: pridajte 2 kvapky mäty zázvorovej, mäty piepornej a mäty kučeravej (spearmint) do difúzera a inhalujte.
 3. Myrha
  Niet pochýb o tom, že stres vedie k zmätku v našich životoch. Vedci označujú stres ako hlavnú príčinu mnohých chorôb aj problémov. Nie je teda žiadnym šokom, že silný antioxidant má pre ľudský organizmus mnoho výhod. Jedným z najsilnejších zo všetkých je myrha.Emulzia z myrhy vykazuje dostatočne silné antioxidačné účinky na to, aby ochránila pečeň – detoxikačný orgán, ktorý je každodenne bombardovaný toxínmi.Aplikácia: vyrobte si liečivú detoxikačnú masť zmiešaním 3 kvapiek myrhy, 2 kvapiek kadidla, 2 kvapky oleja z psice tuhej (nardus stricta), 1 kvapky valeriány s 1 cl kokosového oleja a 1 lyžicou čistého aloe. Naneste ju na oblasť obličiek a chodidlá.

Tipy, ako detoxikovať pomocou esenciálnych olejov

Na prvom mieste je vždy bezpečnosť. To znamená, že nie je dobrý nápad každé ráno nakvapkať do vody rôzne esenciálne oleje a vypiť ich len preto, lebo ste videli niečo na internete. Esenciálne oleje sú silné. Treba s nimi zaobchádzať veľmi opatrne. Uistite sa, že používate oleje tej najvyššej kvality z organických zdrojov.
Ponúkame niekoľko tipov ako môžete začať používať tieto mocné detoxikačné prostriedky, ktoré vám pomôžu očistiť vaše telo:

Postupujte podľa vyššie uvedených odporúčaní a informácií.
Urobte si detoxikačný kúpeľ 2-3x týždenne.
Skúste metódu oil pulling (vyplachovanie úst olejom)  3-4x týždenne.

Zdroj: https://thetruthaboutcancer.com/

Leave your thought