fbpx

Zemiaky

Zemiaky 2

Často zatracované, hoci neprávom. Zemiaky si povesť “vyvolávača chorôb” určite nezaslúžia. V skutočnosti pôsobia opačne.

Celý zemiak, zvonka I zvnútra, je cenný a prínosný pre zdravie. Rastlina vyťahuje zo zeme veľké koncentrácie makroprvkov a stopových prvkov. Zemiaky sú veľmi bohaté aj na draslík a vitamíny A, B, C, K sú vynikajúcim zdrojom aminokyselín, najmä bioaktívnej formy lyzínu, čo je účinná zbraň proti rakovine, ochoreniam pečene, zápalom a vírusom, pásovému oparu, a teda aj reumatickej artritíde, bolesti kĺbov a podobne.

Zemiaky sú bohatým zdrojom zemiakového škrobu, ktorý je pre ľudské telo skvelým zdrojom energie a dáva pocit sýtosti. Obsahujú vlákninu, ktorá čistí zažívací trakt od toxínov, ďalej zahŕňajú nezanedbateľné množstvo horčíka a draslíka, ktoré pozitívne vplývajú na srdce a nervový system. Sú bohaté na železo, potrebné pre tvorbu krvi, mangán a meď. Dopĺňajú vitamín C, vitamíny B dôležité pre vzhľad pokožky, vlasov a nechtov.

Bez ohľadu na farbu šupky, ktorá je plná živín, sú zemiaky skvelým spojencom v boji proti chronickým chorobám pečene, posilňujú obličky, uvoľňujú nervy a tráviaci system, dokážu zvrátiť Crohnovu chorobu, kolitídu, IBS alebo žalúdočné vredy. Okrem toho bojujú aj proti baktériám a hubám, pomáhajú potlačiť stres a podporujú činnosť mozgu, uvažovanie a sústredenie.

Zemiaky nám poskytujú oporu a silu, keď sme neistí, zmätení, popletení, ustarostení alebo stratení. Ak vás zožiera vlastné ego, zemiaky dokážu aktivovať vaše skromné jadro, a tak potlačiť toxické pocity, ktoré vám bránia uspieť v skutočne dôležitých oblastiach života. Zemiaky menia naše smerovanie, pomáhajú nám cítiť potešenie a uspokojenie prameniace z našich skúseností a vedú nás k voľbám, ktorých základom nebude ego, ale skutočne dôležité veci a životná stabilita.