fbpx

Vlašské orechy

vlašské orechy 2

Nie nadarmo sa hovorí vlašskému orechu aj kráľovský. Trvá síce aspoň 5 rokov, kým prvý raz zarodí, ale pokračuje v tom ďalších 100 rokov.

Orechy sú obľúbenou potravinou, ktorá k nám patrí už tradične a niet sa čomu čudovať. Sú bohaté na bielkoviny, vitamíny B, E, horčík, draslík, vápnik aj zinok a patria k antioxidantom.

Práve vďaka vitamínu E orechy odchytávajú voľné radikály a chránia tým organizmus pred poškodením bunkových membrán. V tomto parametri nemajú konkurenciu ani v porovnaní s mandľami, arašidmi, pistáciami, lieskovcami, para, pekanovými, píniovými či makadamovými orechmi.

Napriek vysokej kalorickej hodnote dokážu orechy zasýtiť na dlhú dobu a v princípe ide o hodnotné omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ktoré neupchávajú cievy. Ak sa chceme zásobiť ideálnym množstvom, ktoré sa neodrazí ani na hmotnosti, vystačíme si so šiestimi vlašskými orechmi denne.

Použitie orechov je skutočne všestranné. Už koncom júna sa zbierajú ešte zelené plody na prípravu liečivého macerátu, ktorý sa ideálne užíva ako digestív a prečisťuje žalúdok a pečeň. Upokojujúce účinky má na žalúdok aj pri slabosti. Z orechových škrupiniek sa tiež pripravuje čaj, ktorý rozpúšťa hlieny a prináša úľavu pri silnom kašli. Čaj z listov sa zase používa pri tráviacich problémoch, zápche aj ako čistič krvi.

Samotný vzhľad vlašského orechu pripomína ľudský mozog a naznačuje tým, že zlepšujú nielen pamäť a sústredenie, ale ich pravidelný príjem priaznivo vplýva aj pri poruchách nervovej sústavy, demencii či Alzheimerovej chorobe.

Pravidelnou konzumáciou sa staráte tiež o svoje srdce, udržiavate cievy pružné, znižujete riziko infarktu a udržujete primeranú hladinu cukru. Pri cukrovke 2. typu orechy dokonca pomáhajú zdravotný stav zlepšovať.