fbpx

Čierny sezam

čierny sezam

Nielen farbou, ale aj chuťou je čierny sezam výraznejší oproti bielemu.

Semiačka čierneho sezamu obsahujú vitamíny A, C, D, množstvo vitamínov skupiny B a najvyšší podiel vitamínu E spomedzi všetkých potravín rastlinného pôvodu. Práve ten sa podieľa na správnom delení buniek a dlhodobá konzumácia neutralizuje hromadenie radikálov v bunkových stenách. Tým sa odďaľuje starnutie.

Z minerálov sú zastúpené najmä horčík, fosfor, vápnik, meď, horčík, železo, selén a zinok. Okrem toho čierny sezam obsahuje fytosteroly, lecitín a lignan. Odporúča sa konzumovať v nelúpanej forme.

Čierny sezam bol zrejme prvou plodinou, z ktorej sa začal vyrábať olej. Práve ten posilňuje obličky, pečeň, slezinu a pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, podporuje krvotvorbu a zdravé svaly. Lieči zápchu a neurologické problémy.

Obsiahnutá meď znižuje bolesť a opuch spojený s artritídou. Udržuje tiež kosti a kĺby pružné a zdravé. Zinok a vápnik zase pozitívne ovplyvňujú zdravie kostí, čím zamedzujú osteoporóze.

Podľa tradičnej čínsej medicíny prospieva sezam tiež očiam, ktoré sú úzko prepojené s pečeňou. Keď je oslabená, oči sú unavené a suché, takže človek môže vidieť rozmazane.

Vďaka vysokému podielu fytosterolov čierny sezam výrazne pomáha v boji proti leukémii, rakovine hrubého čreva, pľúc a prsníkov. Železo zase pôsobí ako prevencia anémie. Horčík navyše znižuje krvý tlak.

Chladiaci účinok čierneho sezamu napomôže v zime pri nadmernom potení.