BAKALÁR AYURVÉDSKEJ MEDICÍNY A CHIRURGIE (BAMS) – TEÓRIA

Dovoľujeme si oznámiť, že otvárame bakalárske štúdium Ayurvédskej medicíny a chirurgie v Trnave.
Inštruktor: Das Tribhanga

Teoretické hodiny, ktoré budú každý piatok v týždni od 17 hod do 21 hod pokryjú nasledujúce oblasti:

teória ayurvédy – názvoslovie
princípy zdravia a dlhého života
denný režim ako prevencia chorôb a zdravotných problémov
proces trávenia a zdravá výživa podľa individuálnej konštitúcie (Kapha, Pitta, Vata)
byliny a minerály a ich použitie v ayurvédskej praxi
domáce lieky a ich výroba
očistná kúra panchakarma v domácnosti

Teoretická výuka bude prebiehať každý piatok od 17.00 – 20.00 hod. v priestoroch klubu Lighthouse, od februára až do júla. Praktická výuka bude raz do mesiaca (v rozsahu 6 hodín) vždy v sobotu (27.2., 26.3., 9.4., 16.4., 28.5.,4.6., 2.7. )

Cena za mesačný kurz ( len teoretické hodiny) : 70 EUR, pri platbe za všetky mesačné kurzy
Cena za teoretickú hodinu (v prípade, že študent nebude dochádzať pravidelne): 20 EUR
Cena za hodinu praktickej výuky: 30 EUR.
Ak študent nemá záujem o ukončenie štúdia, môže sa zúčastňovať výuky len pre svoj rozvoj (nie je nutné prejsť záverečnými testami).

ČO JE AJURVÉDA?

Ajurvéda, teda veda o živote, je medicína a filozofia stará približne 5000 rokov. Slovo ajurvéda je zložené z dvoch častí- ayus, čo znamená život a veda. Starodávny systém ajurvédy učí, že všetky choroby pôsobia ako na telo, tak aj na myseľ. Účelom je vyhnúť sa vážnym chorobám pochopením toho, ako sa stávame chorými a vyhýbaním sa nezdravým návykom. Ak choroba príde, existuje množstvo liečebných postupov, ktoré pomáhajú telu, aby sa samo uzdravilo. Prvým cieľom ajurvédskej medicíny je obnovenie rovnováhy medzi životnými energiami. Základom ajurvédy je najprv zistiť príčinu ochorenia a následne určiť postup liečby. To je rozdiel medzi klasickou a ajurvédskou medicínou. Klasická medicína poníma telo a myseľ ako dve samostatné jednotky, pričom ajurvéda vždy lieči telo a dušu súčasne. Každý sme sa narodili s nejakou konštitúciou a zvyčajne kombináciou nejakých konštitúcií. Životným štýlom narušujeme konštitúciu a dostávame sa do nerovnováhy. Preto najskôr treba zistiť konštitúciu, ktorú sme mali, keď sme sa narodili a nie tú, ktorú vykazujeme pri choobe. Ajurvédska medicína zároveň kladie veľký dôraz na detoxikáciu organizmu. Podľa nej nemožno začať s liečbou skôr, kým sa telo nezbaví všetkých nebezpečných jedov a toxínov. Práve tie sú zdrojom všetkých chorôb, fyzických a psychických. Práca na úrovni tela nestačí. Ak chceme byť dlhodobo zdravý, mali by sme sa nučiť vnímať telo ako celok ducha, duše a tela a rozvíjať sa na všetkých úrovniach.

ČO JE VATHA, PITTA, KAPHA?

Podľa ajurvédy sa všetko živé a neživé skladá z piatich elementov, akými sú oheň, voda, vzduch, zem a priestor. V tele sa tieto elementy formujú do troch životných energií, ktoré sa nazývajú dóše. Tri dóše sú známe pod sankritskými názvami- Vatha, Pitta a Kapha. Zodpovedajú za funkčnosť organizmu. Ideálne je, ak sú všetky tri dóše v rovnováhe, no väčšinou dominuje jedna alebo dve. Ktorá dóša je v organizme zvýšená určí ajurvédsky špecialista po osobnej konzultácií s klientom. Znižovať dóšu dokážeme správnou životosprávou, úpravou jedálneho lístka, masážami, procedúrami, jógou a meditáciou.

TYP VATHA

Do tejto skupiny zvyknú patriť ľudia štíhlej postavy so suchou tmavšou pokožkou, dlhou kostnatou tvárou, malými očami, nepravidelnými zubami. Vatha súvisí s elementom éteru a vzduchu. Sídlo vathy je črevo, táto dóša je spojená s činnosťou panvovej dutiny, stehnami, ušami a kosťami. Vatha je zodpovedná za všetky činnosti pohybu, ako napríklad aj dýchanie.

TYP PITTA

Ľudia majú obvykle olivovú, jemne nažltlú pokožku, na ktorej sa môžu vyskytnúť pehy. Ich tvár ma pravidelný nos a svetlé oči, ich zuby môžu byť sfarbené do žlta. Typ Pitta súvisí s elementom ohňa a vody. Dóša je spojená s pečenou, slezinou, žlčníkom, žalúdkom, potnými žľazami, očami, kožou a slinivkou.

TYP KAPHA

Kaphy bývajú ľudia so svetlou pleťou. Majú modré alebo hnedé oči a silnejšiu postavu. Táto dóša je spojená s elementom vody a zeme. Táto dóša súvisí s nosnými dutinami, krkom, prieduškami a pľúcami, nosnými hlienami.

 

Záujemcovia o štúdium nás môžu kontaktovať na tel. 0905 354 888 alebo mailom na recepcia@lighthouseclub.sk

Leave your thought