Zaujímavý článok: Ajurvéda – liek pre telo aj dušu

Trpíte chronickými chorobami a chceli by ste sa ich zbaviť? Fungujete len vďaka tomu, že beriete množstvo liekov? Vyskúšajte najstarší liečebný systém na svete – ajurvédu. Do jej tajomstiev vás zasvätí indická lekárka Surinder Katoch.

Ajurvéda sa zrodila v starobylej Indii pred vyše päťtisíc rokmi a často ju nazývajú aj ako matku všetkých liečebných spôsobov. Pôvodne bola súčasťou starej védskej vedy, systému, ktorý zahŕňa jogu, astrológiu, meditáciu a ajurvédu. Ajurvéda kladie dôraz na prevenciu a podporu zdravia s prihliadnutím na vyváženú stravu a zdravý životný štýl. Samotné slovo znamená ajus – život a véda – poznanie. Spoznajte teda samu seba a doprajte si zdravie. Do tajov ajurvédy vás zasvätí indická lekárka Surinder Katoch.

Život naruby

Dnes nájdete v Indii okolo 55 štátnych a 70 súkromných univerzít a vzdelávacích inštitúcií pre ajurvédu. Svetová zdravotnícka organizácia uznala ajurvédu za účinný medicínsky systém, založený na rovnováhe troch životných energií – tela, mysle a duše. Nelieči chorobu, ale človeka. Na vlastnej koži si silu ajurvédskej medicíny vyskúšala aj Božena Volková. „Môj manžel bol päť rokov veľvyslancom v Indii. Keď sme do Indie prišli, bola som veľmi unavená, cítila som sa doslova vyhorená,“ spomína pani Volková. „Predtým som bola neustále v práci, dvadsať rokov som robila letušku, potom som desať rokov podnikala. Bol to život na doraz. India bol šok pre môj organizmus. Iná strava, iná náplň dňa, všetko naruby,“ vraví pani Volková.

Lekári zalamovali rukami

Keď sa v Dillí zakladalo holistické zdravotné centrum, oslovil ju jeho šéf, či by centrum otvorila. Boli tam lekári, ale aj astrológovia, numerológovia, rôzni liečitelia a medzi nimi ju zaujala ajurvédska doktorka Surinder Katoch. „V tom čase som už desať rokov brala hormóny aj antihistaminiká, pretože som mala alergiu a lekárka mi predpovedala skorú astmu. „Všetci lekári v Indii zalamovali rukami a radili mi okamžite lieky vysadiť,“ hovorí pani Volková, ktorá dnes na hrozbu astmy spomína ako na minulosť. Pre indické zdravotníctvo je bežné, že v nemocniciach majú aj ajurvédskych lekárov a pacient si môže vybrať spôsob liečby, samozrejme, po odporúčaní lekárov. Ak je napríklad nevyhnutný chirurgický zásah, tak ho, samozrejme, urobia.

Vyliečila astmu aj sklerózu multiplex

U doktorky Katoch absolvovala pani Volková niekoľko stretnutí, musela vyplniť dotazník s 380 otázkami. „Boli to otázky na naše pomery trochu smiešne, na môj vkus príliš intímne, ba až podpásové. O strave, sexe, o tom, ako chodím na toaletu… Pre nich je to normálne. V otázkach sa pýtala na moju minulosť, úplne od detstva, ako som vyrastala, čo sa mi prihodilo… Týmto sa prepracovala k tomu, prečo som mala zdravotné problémy, čo ma vychýlilo z normálu,“ prezrádza pani Volková a prekvapuje zaujímavou informáciou: „Mám kamarátku z Indie, teraz žije v Európe. Mala sklerózu multiplex a vďaka ajurvéde sa z toho dostala,“ tvrdí.

Indická lekárka Surinder Katoch

Po šesťapolročnom štúdiu medicíny si urobila trojročný postgraduál z ajurvédy. Má za sebou dvadsaťročnú prax v tomto odbore, pracovala ako asistentka profesora na vysokej škole v Dhanwantri. Je jednou z najvyhľadávanejších lekárok pre preventívnu a povzbudzujúcu zdravotnícku opateru vďaka jej jedinečnému vedeckému spôsobu chápania skutočných príčin chorôb. V roku 2008 bola vyslaná indickou vládou do Maďarska s programom ajurvédy. V týchto dňoch robí prednášky aj na Slovensku.

Prvá lastovička

Nedávno prišla doktorka Surinder Katoch z Indie do Európy a pobudla aj na návšteve u Volkovcov. V príjemnej predzáhradke prízemného bytu v centre Bratislavy nám odpovedala na otázky o ajurvéde.

Do akej miery dokáže ajurvéda chorobu vyliečiť?

Každá choroba podľa ajurvédy vznikla z niečoho a niekde má svoje korene. Najdôležitejšie je nájsť tie korene. A to vieme zistiť. Na základe toho sa potom určí liečba. Ajurvéda pozná tri základné telesné a duševné typy, ktoré vytvárajú v ľudskom tele energetické dráhy (dóše) – vata, pitta a kapha. Nikto nie je čistý typ, vždy ide o kombináciu všetkých troch dóš, pričom jedna z nich je dominantná. Ak má niekto chronické choroby, s tým má ajurvéda veľmi dobré výsledky. Keď ide o veľmi ťažké ochorenia, tu ajurvéda pomôže človeku čo najšetrnejšie chorobu zvládnuť. Na základe stravy dokáže utlmiť alebo znížiť bolesti.

Dokáže ajurvédska medicína predísť dedičnej chorobe ako napríklad psoriáze alebo krvným chorobám?

Ja mám napríklad vrodený ekzém. Ako školáčka som sa zaň hanbila, pretože som ho mala na tvári. Vtedy som nevedela nič o ajurvéde. Keď som ju vyštudova la, začala som na sebe skúmať, prečo sa mi to stalo. Sledovala som vlastné telo a našla som príčinu. Ja som pittak apha a pitta osoby nemajú jesť slané, kyslé, tiež vajíčka, korenené jedlo, no ja som to milovala. Takže som začala jesť pomenej. Bola som typická mladá rozhnevaná žena, tak som začala vedome na sebe pracovať, aby som bola pokojná. Robila som jogu a meditácie. Kombinácia tohto mi pomohla a po čase som nemala žiadne problémy. Keď je v rodine napríklad psoriáza, vieme už počas tehotenstva ženu naučiť takej životospráve, aby sa dieťa nenarodilo so psoriázou. Alebo keď sa dieťa narodí, môžeme veľa poradiť, čo s ním robiť, aby chorobu nedostalo.

Čo je v ajurvéde neprípustné?

Nič nie je stopercentne zakázané. India je celá plus a mínus. U nás nič neexistuje len dobré alebo len zlé. V Indii nič nenájdete jednostranné, u nás je dualizmus. Máme veľmi chudobných aj veľmi bohatých.

Ako vie pacient odhadnúť, či ísť za ajurvédskym, alebo bežným doktorom?

V Indii sa o ajurvéde veľa hovorí a bežní ľudia sa v nej orientujú. Vedia, že keď je niečo akútne a treba operovať, idú za normálnym lekárom, no chronické choroby, ktoré sa vlečú a ktoré bežný lekár nevie vyliečiť, zveria do rúk ajurvédskemu odborníkovi. Ide o exémy, krvné choroby, obezitu, cukrovku, artritídu či vysoký tlak.

Je možné ajurvédu aplikovať v európskych podmienkach?

Samozrejme, predovšetkým však treba upraviť stravovacie návyky. Musím poznať človeka, tak môžem v rámci jeho životného štýlu upraviť podmienky. Vy pred – sa kvôli ajurvéde neprestanete robiť novinárku. Beriem do úvahy aj rodinu, prácu… Nerobím si ilúzie, že zmením razom váš život, to musí človek chcieť. Ja vás môžem len viesť, motivovať, naštartovať. To je najdôležitejšie.

Autor: PLUS JEDEN DEŇ pre ženy/Marika Studeničová

Leave your thought