fbpx

Tekvica

Tekvica 2

Halloweenska dekorácia je len nepatrné využitie veľmi zdravej tekvice.

Tekvice sa delia na množstvo typov, no bez ohľadu na konkrétny z nich platí, že sú plné vody, vitamínu C a betakaroténu. Ľudský organizmus spracúva betakarotén na vitaín A, za ktorý sa imunita určite odvďačí. Tekvice obsahujú tiež vitamíny B, E, draslík, meď, magnesium, selén, železo a vlákninu.

Obľúbené sú aj tekvicové semienka bohaté na minerály a vitamíny, no predovšetkým plné mimoriadne vzácneho tryptofánu, aminokyseliny, ktorá eliminuje sklony k depresiám. Zaručujú tiež štíhly, sviežy a mladý vzhľad. Okrem toho sú výborné na regeneráciu bunkových stien a dobrú činnosť žliaz.

Tekvicový olej zase obsahuje až 90 % nenasýtených mastných kyselín, vitamíny a minerály vrátane tých, ktoré ľudský organizmus potrebuje, hoci si ich nevie vytvoriť sám.

Často podceňované tekvicové listy zaháňajú osteoporózu, pomáhajú pri chudokrvnosti, cukrovke, ale aj parazitom. V minulosti sa zvykli prikladať aj na vyvrtnuté členky na zmiernenie bolesti a urýchlenie liečby.

Obsiahnutý vitamín A posilňuje zrak. Tekvica obsahuje tiež luteín a zeaxantín, ktoré sa spájajú s nižším rizikom šedého zákalu.

Konzumáciou tekvice sa tiež znižuje riziko mŕtvice a znižuje krvný tlak. Prítomné antioxidanty chránia aj krvné cievy. Vďaka zinku tekvicové semienka podporujú aj zdravú hladinu testosterónu, čím podporujú plodnosť.