fbpx

Program pre seniorov 60+

Milí priatelia,

ako postupne starneme, ľudské telo začína čeliť rôznym ťažkostiam. Objavujú sa problémy, ktoré sme predtým nepociťovali a ani neuvažovali o ich existencii. Artritída, diabetes typu II, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, zhoršená pohyblivosť končatín, poruchy funkcie mozgu, búšenie srdca a nepravidelný srdcový rytmus sú len niektoré z problémov, ktorým v súčasnosti seniori čelia.

Systém kaligrafického zdravia vychádza z predpokladu, že všetky tieto problémy, aj mnoho ďalších, sú založené na troch obehových systémoch tela. Zlepšením týchto obehov dokážeme výrazne zlepšiť celkové zdravie a pohodu seniorov nad 60 rokov. Nechceme sa spoliehať na rôzne pomôcky, namiesto toho spoliehame na telo a jeho vlastnú hybnosť a schopnosť jednoduché a jemné pohyby. Ak sa rozhodnete cvičiť, mali by ste eliminovať všetky pochybnosti aby ste dosiahli maximálny vplyv na vaše telo. Navrhujeme vám preto po troch mesiacoch tréningu navštíviť lekára na vyhodnotenie vášho zdravotného stavu. Veríme, že budete príjemne prekvapení.

A aké sú hlavné oblasti na ktoré sa program pre seniorov zameriava?

Rovnováha
Rovnováhu zlepšujeme prostredníctvom znižovania pravdepodobnosti pádu, tj. rizika, aby sa to stalo. Vekom sa kosti stávajú krehkými a pád môže mať závažné dôsledky. Tréningom sa vaše telo stane citlivejším na akúkoľvek nevyváženosť, čo znamená, že je väčšia šanca správnej a rýchlej reakcie ak sa šmyknete alebo zakopnete.

Bolesť
Bolesť spojená s kĺbmi, svalmi, šľachami, väzmi či inými mäkkými tkanivami môže byť eliminovaná prostredníctvom nášho špeciálneho trojrozmerného pohybu. Tréning sa zameriava na chrbticu a medzistavcové platničky, ale aj na bedrové kĺby, krk, kolená a ramená. Ako človek starne, kĺby majú tendenciu „vysychať“ v dôsledku úbytku synoviálnej tekutiny. Naše cvičenia zlepšujú obeh v kĺboch a tak zvyšujú mobilitu a zmierňujú či eliminujú bolesti.

Dýchanie
Aby ste si predĺžili život, je nanajvýš dôležité, aby ste správne dýchali. Dýchanie priamo súvisí s príjmom kyslíka a priaznivým prostredím pre krvinky. Je tiež neoddeliteľnou súčasťou riadneho fungovania chémie tela. Dýchanie je  zásadné a prvoradé pre dlhý a zdravý život. Môžeme existovať 3 týždne bez jedla, 3 dni bez vody, ale len 3 minúty bez kyslíka. A na to sa často v súvislosti so zdravím zabúda.

Kvalita krvi a krvný obeh
Táto oblasť je priamo spojená s funkciou orgánov a zahŕňa problémy, ako sú vysoký krvný tlak, búšenie srdca, ochorenia srdca a obličiek, strata pamäti a nedostatočnej funkcie pľúc.  Zlepšenie krvného obehu priaznivo ovplyvní:

  1. Imunitu  – ak ochoriete, telo ide do boja. Kaligrafické zdravie vaše telo na tento boj pripraví.
  2. Prísun kyslíka a živín  – posilňujeme krvinky a tým pádom sa ľahšie dostanú do všetkých častí vášho tela.
  3. Tráviaci systém – ako telo starne, trávenie sa zhoršuje. Oveľa častejšie čelíme problémom so zápchou a nepravidelnou stolicou. To môže byť nebezpečné, pretože toxíny sa zachycujú v črevách a vyplavujú sa do tela (najmä pečene, sleziny a obličiek) čo spôsobuje choroby. Navyše to má priamy vplyv na kvalitu krvi. Kaligrafické  zdravie sa špecializuje na výuku pohybu vnútorných orgánov, zlepšuje pružnosť a funkcie žalúdka a čriev.

 Meridian Training System

tréningový systém Meridian nadväzuje na 12 základných meridiánov ľudského tela. Tieto meridiány pochádzajú z čínskej akupunktúry. Meridian systém ako súčasť kaligrafického zdravia bol špeciálne navrhnutý pre seniorov. Pohyby sú jednoduché a jemné , vychádzajú zo subjektívneho pocitu pohodlia a kontroly.

Systém je pomerne jednoduchý a založený na štýle  4-3-2-1.

Štyri pohyby –  v kombinácii s dýchacím pomáhajú k otvoreniu a uvoľneniu šliach a väzov v celom tele.
Tri body na tele – tieto tri akupresúrne body sú srdce, hlava a nohy ( vrátane bedier, kolien a členkov)
Dve nohy – ide o jedno cvičenie s nohami  a dýchaním, kedy pracujú svaly dolných končatín a vnútorné orgány z oblasti pod rebrami smerom dolu.
Jedno dychové cvičenie  – ide o jednoduché cvičenie, ktoré pomôže udržať vaše orgány dlhšie v zdraví. Je známe ako Dantianove dýchanie (alebo v západnej terminológii ako dýchanie bránicou). Tento štýl dýchania zlepšuje prenos kyslíka v tele, pomáha pri hojení a zahrievaní  vnútorných orgánov a tak zvyšuje ich životnosť.

Tento program nie je všeobecne daný, môžu sa prispôsobiť tak aby vyhovoval potrebám jednotlivca. To znamená, že každý jednotlivý krok v programe možno nastaviť pre každú osobu individuálne. Kaligrafie zdravie neučí „zázračné“ metódy plošne fungujúce pre každého. Program je vynikajúci pre zlepšenie funkcie srdca, astmu, vysoký krvný tlak, problémy so spánkom a zažívacie ťažkosti…  len aby sme vymenovali aspoň niektoré. Ak cvičíte pravidelne, výsledky je možné pozorovať v priebehu 4 až 8 týždňov. Tieto výsledky sa dajú medicínsky vyhodnotiť.  Cvičenie vám po určitom čase pomôže dostať sa do kontaktu so svojím telom, takže máte pocit moci a kontroly nad svojím zdravím.