fbpx

Kaligrafická joga

Kaligrafická joga

Vyvíjaná počas dvadsiatich rokov, je inovatívnym a moderným spôsobom cvičenia, zároveň však vychádza z poznatkov indických a čínskych celostných praktík. Ide o syntézu štyroch starobylých tradícií, z ktorých každá z nich prispieva k dosiahnutiu optimálnej syntézy vhodnej pre každého, kto chce zlepšiť svoje fyzické zdravie, posilniť psychickú odolnosť a kultivovať svoje vnútorné energetické rezervy.

  1. Princípy Tai Chi prinášajú plynulý pohyb bez námahy
  2. Zásady čínskeho Qigongu prispievajú k pochopeniu vnútorného prúdenia energie a zameranie sa na Dantian – energetické centrum
  3. Pozície indickej jogy prinášajú fyziologickú štruktúru a formu pohybov
  4. Technika čínskej kaligrafie prináša trojdimenzionálny pohyb a prepojenie jednotlivých pohybov – intuitívnych a elegantných.

Majster Yang Zhen Hua  sa venuje štúdiu čínskych bojových umení, Qi Gongu, budhizmu a čínskej filozofie viac ako 45 rokov. Potom ako sa v roku 1992 presťahoval do Austrálie, začal sa venovať vybraným študentom a zasväcovať ich do jeho Yang Mian systému. Od roku 2000 pracuje so širším spektrom študentov a to z rôznych oblastí. Sú medzi nimi aj učitelia jogy hľadajúci explicitné a prakticky využiteľné spôsoby ako pracovať s vlastnou energiou.  Kaligrafickú jogu tak obohatili skúsenosti a znalosti  Majstra Yanga, ktoré získal od svojich študentov.

Práca a pochopenie štyroch starobylých duchovných systémov v priebehu posledných 16 rokov priviedli Majstra Yanga k súčasnej podobe kaligrafickej jogy. Tak ako sa ryba pohybuje vo vode ľahko a bez akejkoľvek námahy všetkými smermi, alebo tak ako sa bez námahy a napätia pohybujú deti, kaligrafická joga formuje telo, pre ktoré je pohyb plynulý, ľahký, jednoduchý a intuitívny. Kaligrafická joga vo veľkej miere ovplyvňuje zdravotný stav, pretože pomáha obnoviť prirodzenú rovnováhu. Je to práve táto obnova prirodzeného stavu, pohybu a rovnováhy, ktorá poskytuje základ pre lepšie zdravie a plnohodnotný život. Ochorenia ako astma, problémy s platničkami, bolesti svalov, dokonca aj staré zranenia  sa zmiernia, či dokonca úplne eliminujú. Pohyb sa stáva slobodnejší a voľnejší tým ako sa telo stáva silnejším a zdravším, vyváženejším a v súlade s prírodou.

Základným účelom kaligrafickej jogy je predĺžiť život a to prostredníctvom stimulácie a práce s vnútornou energiou, nie prostredníctvom extrémneho preťahovania. Pružnosť príde časom sama, automaticky, najmä tým, že sa telo postupne bude uvoľňovať. Nebude potreba zaťažovať šľachy či väzy.

Kaligrafická joga sa primárne zameriava na prácu s energiou a to týmito spôsobmi:

  1. Ak je v tele dostatok kyslíka, červené krvinky sa nezhlukujú a začínajú sa od seba oddeľovať. Každá jedna bunka teda dokáže v tele distribuovať viac kyslíka. Znamená to viac energie a omladzujúci účinok na každú jednu bunku v tele.
  2. Mäkké tkanivá tela ako sú svaly, šľachy a väzy sa začnú uvoľňovať a to má za následok väčšiu ohybnosť a eliminovanie blokov, ktoré prekážajú prúdeniu energie Qi v tele.
  3. Cvičenie postupne prináša telu a mysli pocit pokoja, harmónie a prirodzeného šťastia. Stres a negatívne pocity postupne ustupujú. V priebehu 3 až 6 mesiacov cvičenia začnete pociťovať vlastnú energiu – v rukách a neskôr aj po celom tele. Bude to skutočný a hmatateľný stav.