fbpx

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú využívané ľudstvom už tisícky rokov. Extrahujú sa z kôry, kvetov, plodov, lístia, ihličia, semien, koreňov, dreva, alebo aj z celých rastlín, pryskyrice. Sú to komplexné zlúčeniny, zo širokým spektrom pozitívnych účinkov na naše fyzické, duševné i duchovné zdravie. Esenciálne oleje ničia baktérie, vírusy, plesne, regenerujú tkanivá, nervy, zlepšujú náladu, rozptylujú negatívne emócie, podporujú našu vôľu, vytvárajú romantickú atmosféru, povznášajú ducha. Ich používaním môžeme svoj život zľahčiť, spríjemniť a dokonca aj zachrániť. Základné znalosti esenciálnych olejov by mal mať každý a mali by byť prítomné v každej domácnosti. Koncentrácia v oleji môže byť až 10000 krát silnejšia ako v samotnej bylinke, preto sú také účinné. Dôležité je poznanie:

Rastlinné oleje v porovnaní na esenciálne oleje, časom oxidujú a nemajú antibakteriálne účinky. Ak však je esenciálny olej vyrobený kvalitne a rovnako kvalitne aj skladovaný, jeho životnosť je takmer neobmedzená. U niektorých esenciálnych olejov sa dokonca ich kvalita vekom zvyšuje ako vína.

POZOR na lacné esenciálne oleje!!!

Na výrobu 1 kg niektorých olejov je potrebných až niekoľko ton vstupnej suroviny (napríklad ruža, vanilka,..). Preto kvôli cene sú často zmiešavané synteticky vyrobenými molekulami a izomérmi, ako napríklad dietylftalát, dipropylen glykol. Ich prítomnosť sa dá odhaliť pomocou plynovej chromatografie, hmotnostnej spektroskopie, či optickou refraktometriou.

Esenciálny olej Levandule je často vyrábaný tak, že sa vstupná bylinka mieša zo syntetickým linalyl acetátom. Ak však takto vyrobený olej použijete na popáleninu, nepríde k zlepšeniu ale naopak k zhoršeniu. Pritom prírodný esenciálny olej Levandule má práve liečivý účinok na popáleniny.