fbpx

Bezpečnostné pravidlá používania a aplikácia esenciálnych olejov?

 

Ak sa chystáte použiť esenciálne oleje, nerobte viac vecí naraz. Esenciálne oleje sú dary prírody a vyžadujú od vás určité znalosti, pozornosť a pokoru, ale tiež zdravý sedliacky rozum.

Uvedomte si, každý sme iný a teda každý reagujeme na rovnaké dávky odlišne. Postupujte preto pomaly a s rozmyslom.

 1. Fľaštičky skladujte na tmavom mieste a mimo dosah detí.
 2. Pri používaní esenciálnych olejov majte po ruke čistý rastlinný olej. Ak totiž použitie esenciálneho oleja spôsobí nepohodlie, zasiahnuté miesto vypláchnite rastlinným olejom a vyhľadajte pomoc.
 3. esenciálne oleje, ktoré sú bohaté na mentol (napríklad mäta), by sa nemali používať pre deti mladšie ako 24 mesiacov v oblasti krku
 4. Ak je vaša koža vystavená priamym slnečným lúčom alebo UV žiareniu, nepoužívajte najbližších 24-48 hodín žiadne esenciálne oleje na miesta, ktoré boli slneniu vystavené. Môže prísť k vzniku tmavej pigmentácii, či vyrážke (napríklad mandarinka, citrón, grep, bergamont)
 5. Ľudia s vysokým krvným tlakom, epileptici by mali konzultovať používanie esenciálnych olejov s doktorom. Zo zvýšenou opatrnosťou používajte oleje s vysokým obsahom ketónov ako je bazalka, rozmarín, šalvia.
 6. Takzvané “teplé” esenciálne oleje, ako je škorica, oregano, cassia, pomaranč, tymián rieďte vždy pre deti i dospelých.
 7. ak ste alergici, urobte 30 minútový test esenciálnych olejov malého množstva na vnútornej strane predlaktia. Budete si vedomí faktu, že reakcia na esenciálne oleje aplikované povrchne sa môže prejaviť u niektorých ľudí aj o 2 dni neskôr.
 8. Spodok chodidiel sú pre dospelých  bezpečným miestom na aplikáciu
 9. Tehotné ženy by mali užívanie esenciálnych olejov konzultovať s lekárom
 10. Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je obecne vo veľa krajinách považované za bezpečné. EÚ  má odlišnú situáciu v závisloti od krajín. Ak zamýšľate konzumovať viac kvapiek esenciálneho oleja vnútorne, konzultujte to s vašim lekárom.
 11. Ak vaše dieťa vypije esenciálny olej  dajte mu vypiť mlieko, či iný mliečny výrobok a vyhľadajte lekársku pomoc.
 12. Ak používate esenciálne oleje do kúpeľa, aplikujte 1-5 kvapiek, ktoré rozmiešate v soli, geli, či inej emulzii. Keby ste tak neurobili, stalo by sa, že olej bude plávať ako oko na hladine a môže spôsobiť koži vážne problémy. Všeobecne nepoužívať viac ako 10 kvapiek na jeden kúpeľ.
 13. ak používate esenciálne oleje každodenne, nepoužívajte produkty osobnej hygieny na báze čpavku, alebo chcemickej látky na báze uhľovodíku, pretože obsahujú kvartérne zlúčeniny (napríklad: benzalkonikum chlorid). Ak tak budet robiť, môžete vytvoriť prostredie, kedy esenciálny olej zreaguje s látkou ako je metylenchlorid, methyllizobutylketon,..čo by mohlo viesť k poškodeniu pokožky, či dokonca otravy krvi.
 14. Ak je vaše telo prekyslené, môže učinok esenciálneho oleja byť nižší, či dokonca mierne negatívny.

Esenciálne oleje sa zvyčajne podávajú jedným z troch spôsobov:

 • aromatickým rozptyľovaním
 • lokálnou aplikáciou na pokožku spolu so základným nearomatickým olejom
 • vnútorným užívaním ako potravinové doplnky.

Pri aplikácii na pokožu takmer vždy rieďte olej nosným olejom (olivový, kokosový, jojobový, mandľový, slnečnicový, z marhuľových jadierok, z hroznových jadierok, sezamový, orechový). 1 ml esenciálneho oleja je približne 25-30 kvapiek. Riedi sa tak, že do 20 ml nosného oleja pridáme10-20 kvapiek esenciálneho oleja. Čiže 1 kvapka esenciálneho oleja cca na 1 ml nosného oleja. Najbezpečnejšie je začať s aplikáciou na chodidle. Vždy po nanesení počkajte 1-3 minúty, pokiaľ sa olej nevstrebe. Môžete tak na rôzne miesta aplikovať niektoré oleje aj 3x denne. Obliekajte sa až keď sa olej úplne vstrebe. Na začiatku kombinujte maximálne 2 oleje.

MASÁŽ – nemala by sa aplikovať ľuďom , ktorí majú chrípku, alebo teplotu. Pri ochoreniach srdca požiadajte o stanovisko lekára. Počas tehotenstva je masáž vhodná, ale vyhýbame sa oblasti bruška a volíme uvážene esenciálne oleje.

AKUPUNKTÚRA – účinnosť sa zvýši, ak sa špička ihly namočí do esenciálneho oleja

AKUPRESÚRA – 1-3 kvapky aplikujte na akupresúrny bod, pevni stisknite a povoľte.

TEPLÉ OBKLADY – sú účinné pri chronických bolestiach v krížoch, reumatických bolestiach a osteoartritide. Ak esenciálny olej nenesieme na vlhký obklad, príde k účinnejšej penetrácii. Nechajte pôsobiť 10-30 minút a môžete omotať navrchu ešte suchým uterákom. Ak sa vyskytnú problémy, odstráňte a premažte rastlinným olejom.

Pre citlivú pokožku : 5-20 kvapiek esenciálneho oleja dajte do misky s vodou s teplotou 36-40 stupňov. Premiešajte a nechajte stáť 20-30 sekúnd. Na olej, ktorý pláva na hladine položte suchý uterák a nechajte vodu vsiaknuť. Následne uterák vyžmýkajte  a priložte na ošetrované miesto. Nechajte pôsobiť 10-30 minút.

STUDENÉ OBKLADY – používajú sa ošetrovaní odtokov.Naneste olej a potom ochladzujte. Výborný pri neurologických problémoch.

MASTI a KRÉMY – pri ich výrobe sa používa koncentrácia 0,5-3%.

VRSTVENIE – vmasírujte olej a ke’d sa vstrebe, pridajte ďaľší.

KÚPEĽ – ukľudňuje nervy a tíši svalové bolesti. použite 1-5 kvapiek, niekto až 8 kvapiek. Vždy však olej zmiešajte zo soľou, aby neplával napovrchu a nevytvoril emulziu.

DIFÚZER – jeho použitie je vhodnejšie, ako použitie aromalámp, či sviečok, kde teplotou môže prísť k zníženiu jeho kvality. Esenciálny olej sa dostáva do vzduchu, odtiaľ do pľúc, do krvi a následne do celého tela. Použite 20-30 minút denne na prvý deň a potom zvyšujte dávku na difúzovanie.

SAUNA – Veľmi príjemné použitie

PRIAMA INHALÁCIA – kvapnite do dlane jednu až dve kvapky, rozotrite v smere hodinových ručičiek. Priložte dlane k nosu a ústam, aby ste sa nedotkli očí. Vdýchnite a vydýchnite. Zopakujte 3x.

VAGINÁLNE PODANIE – pri ochoreniach kandidózy, či zápale vagíny aplikujte zriedený esenciálny olej (1-3%) na tampón, alebo vložku a nechajte pôsobiť cez noc.

REKTÁLNE PODANIE – je to účinný spôsob podania esencilnych olejov do močových a pohlavných orgánov. Sterilnou striekačkou streknite zriedený (1-3%) esenciálny olej do konečníku a nechajte pôsobiť cez noc.

PERONÁLNE PODANIE

 1. kvapnutie pod jazyk
 2. kvapnutie na jazyk a prehltnutie
 3. kvapnutie do vody a vypytie
 4. dať 1-5 kvapiek do rastlinného oleja a zjesť (miesto rastlinného oleja môžete použiť aj agávový sirup, med sú nosiče, ktoré pomôžu rozpustiť eenciálny olej)

VARENIE a PRÍPRAVA POTRAVÍN – oleje ako oregano, tymián, bazalka,….rozšírené hlavne v USA.