fbpx

Rakytník

Rakytník

V chladnejšom období sa zvyšuje výskyt prechladnutí či oslabení imunity, proti ktorým sa dá úspešne zakročiť s pomocou rakytníka. Spolu so zázvorom, medom a citrónom patrí k najlepším spojencom.

Rakytník je jedinečný vďaka kombinácii vitamínov A, B, C (v 100 g je až 400 % odporúčanej dennej dávky), E a K, antioxidantov, stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných biologicky aktívnych látok.

Okrem podpory imunity má rakytník aj antiseptické účinky a chráni pred voľnými radikálmi, srdcovocievnymi ochoreniami a rakovinou. Stimuluje tiež trávenie, čistí organizmus podporuje nervový system a funkciu pečene. Pri prechladnutí pomáha tiež pri uvoľnovaní a vykašliavaní hlienu. Pomáha aj pri chronickom zápale mandlí, hrdla a pľúc. Okrem toho priaznivo vplýva na pamäť, zvyšuje koncentráciu a zlepšuje tiež stav pokožky a vlasov. Navyše znižuje cholesterol a podporuje činnosť obličiek a močového ústrojenstva. Priaznivo pôsobí tiež na popálenú pokožku.

Využitie

Využiteľné sú plody, kvety listy aj korienky, a to vo forme sirupov, čajov, olejov, ale aj tabliet. Plody sa dajú vysušiť alebo zamraziť, a tak sú k dispozícii celoročne.

Rakytníkový olej najvyššej kvality je lisovaný zastudena, čím sa uchovajú všetky prospešné látky. Odporúča sa vonkajšie i vnútorné použitie a koncentruje vitamíny A, E, F, K a P. Používa sa ako zálievka do šalátov a na dochutenie jedál. Nie je však vhodný na tepelnú úpravu. V rámci prevencie stačí užiť 1 lyžičku denne ráno nalačno, pri liečbe choroby 2-3-krát denne pred hlavným jedlom.

Pri vonkajšom použití rakytníkový olej zjemňuje, hydratuje a rozžiari pleť, vlasy vyživí a dodá im lesk. Nesmie sa však užívať dlhodobo, po dvoch mesiacoch sa odporúča dvojmesačná prestávka a nie je určený pre deti.

Ideálne skladovanie je na tmavom mieste s teplotou 5-25°C. Po otvorení je vhodné uchovávať ho v chladničke, najmä, ak ho používame na vnútorné použitie.

Rakytníkový sirup sa používa na ochutenie čaju alebo 3x denne lyžička sirupu ako prevencia pred chorobami. Môže sa užívať tiež počas liečby.

Rakytníkový čaj je ďalším zo spôsobov užívania tejto vitamínovej bomby. Využiť sa dajú nielen plody, ale aj listy či konáre. Pravidelné pitie, napríklad 2-3 krát do týždňa, dodá telu príjem antioxidantov a telo bude vitálnejšie. Rakytníkový čaj uvoľňuje stres a pomáha pri nespavosti.

Rakytníková masť je nemenej obľúbeným prostriedkom, ktorý blahodárne pôsobí na popraskanú pleť, pomáha s jej regeneráciou a navracia pružnosť a elasticitu. Masť je vhodná aj pre suchú pokožku, pokožku napadnutú ekzémom, dermatitídou či kožu poškodenú ožarovaním.