fbpx

Mäso je pasé

“Aké by to bolo, keby sa na svete prestalo jesť mäso?”

Hoci sme dlhodobo svedkami toho, ako konzumácia mäsa negatívne neprestajne ovplyvňuje stav planéty aj ľudské zdravie a v neposlednom rade ubližuje zvieratám, človek sa ešte nerozlúčil s hamburgrami, steakmi, nugetkami či kotletami.

V Nemecku – kolíske klobások a rezňov – je mäso základnou zložkou jedálnička. Alebo to tak bolo ešte pár rokov dozadu, no ľady sa pohli. Zdravotnícke koncerny a mäsové škandály priviedli verejnosť k diskusiám o etickom aspekte konzumácie mäsa a podiel rastlinnej stravy v rámci stravovania sa zvýšil. Samotní výrobcovia mäsových produktov uviedli na trh vlastné vegánske výrobky, otvorili sa 100 %-ne vegánske supermarket, takmer každá potravinárska firma prišla na trh s vegánskymi alternatívami. Začína takto koniec s mäsom? Približujeme sa novému ponímaniu vzťahu človek-zviera?

Marc Pierschel sa vo filme Mäso je pasé vydáva na cestu za poznaním aké by to bolo, keby sa na svete prestalo jesť mäso a aký by malo toto rozhodnutie dopad na životné prostredie, zvieratá a na samotné ľudstvo. Spozná Esther – Zázračné Prasa – ktoré sa stalo internetovou senzáciou, vedie rozhovory s priekopníkmi vegánskeho hnutia v Nemecku, navštívi prvé výlučne vegetariánske mesto v Indii, na vlastné oči uvidí ako si zachránené zvieratá z farmy užívajú novonájdenú slobodu, objaví vývojárov jedla budúcnosti, ktorí vyrábajú mäso a syr bez pomoci zvierat a ako sa dá zberať “slanina” z oceána… a to zďaleka nie je všetko!

Film odhaľuje skryté následky konzumácie mäsa, skúma možnosti a benefity nenásilného stravovania, a vznáša kritické otázky smerované k budúcemu postaveniu zvierat v spoločnosti.

Kategória dokument
Originálny názov The End of Meat
Réžia Marc Pierschel
Produkcia Marc Pierschel
Formát Full HD/DCP
Stopáž 95 min
Rok vydania 2017
Televízna spoločnosť NDR
Jazyk anglický
Titulky slovenské
Krajina pôvodu Nemecko
Téma mäso & vegetariánstvo, zdravie, spoločnosť, globálne problémy