fbpx

Lotosové semeno

Lotosové semeno

Posvätná rastlina rastúca vo vode a kvitnúca na hladine inšpiruje mnohých z nás už stovky rokov. Lotos je výnimočný z mnohých dôvodov.

Lotos patrí k pochúťkam tradičnej čínskej kuchyne. Mnohí obľubujú v jedle všetky jeho časti a pripravujú ich na mnoho spôsobou. Konzumujú sa hľuzovité korene, ktoré obsahujú množstvo železa, vlákninu a vitamíny B a C. Pomáhajú zlepšiť peristaltiku čriev, zastaviť krvácanie žalúdočných stein, čriev a rekta. Používa sa tiež na zmiernenie horúčky.

Lotos hasí srdcový oheň, pomáha pri zvieraní srdca a nízkom tlaku, tonizuje, pomáha obličkám, slezine, pečeni, pomáha odbúravať tuk, upokojuje a pôsobí ako afrodiziakum. Pôsobí dokonca protirakovinovo.

Lotosové semená známe aj ako oriešky dozrievajú v terčovitom plodstve vyčnievajúcom nad hladinou. Pred konzumáciou sa z nich odstraňuje horký kľúčik, hoci aj ten je jedlý a používa sa ako liečivo s protizápalovými vlastnosťami.

Lotosové orechy podľa tradičnej čínskej medicíny pôsobia proti starnutiu, upokojujú myseľ, zlepšujú spánok, posilňujú obranyschopnosť organizmu, zlepšujú trávenie a celkovo posilňujú organizmus. Zlepšujú aj sexuálne funkcie.