fbpx

Kaligrafická joga – cesta k ozajstnému vyliečeniu (rozhovor s Majstrom Yangom – jeseň 2017)

Tento rozhovor nám Majster Zhen Hua Yang poskytol v septembri 2017, počas workshopu.

Majster Yang, môžete nám v krátkosti predstaviť systém kaligrafického zdravia?

Systém kaligrafického zdravia som vyvíjal 16 rokov, projekt som dokončil v roku 2008. Bol to dlhodobý proces s cieľom pochopiť, čo je pre ľudské zdravie najdôležitejšie.

Pre systém kaligrafického zdravia je kľúčovým elementom krvný obeh. Môžeme povedať, že príčina  99,9% chorôb sa ukrýva v krvnom obehu. Mnoho ľudí má rôzne zdravotné problémy preto, lebo ich krvný obeh nie je optimálny.

Kaligrafia symbolizuje plynulý pohyb – ako rieka tečúca dolu z hôr. Je to trojdimenzionálny pohyb. A ak je tento pohyb dokonalý, pridá sa k nemu duša, jej energia a tá vytvorí štvrtú dimenziu.

Systém kaligrafického zdravia sa snaží telo prinavrátiť do podobného stavu, ako keď ste boli malé bábätko. Bábätko pohybuje celým telom úplne prirodzene, nad pohybmi neuvažuje. Pohyb je trojdimenzionálny, plynulý a pokojný ako ryba vo vode či chobotnica v oceáne. Cieľom systému kaligrafického zdravia je ozajstné vyliečenie.

 

Aké zmeny sa udejú s ľudským telom praktikovaním kaligrafickej jogy?

V každom organizme sa udejú rôzne zmeny, ktoré budú ľudia cítiť rôzne. Nepôjde o viditeľné zmeny, ale o také, ktoré nastanú prostredníctvom zmien v krvnom obehu. Pôjde o zmeny v orgánoch – srdce, pľúca, pečeň, obličky, žalúdok atď…  Je to ako s autom. Keď ho používate, je prirodzené, že motor potrebuje servis. A keď mu ten servis doprajete, bude vám slúžiť dlhší čas. Orgány v našom tele možno prirovnať k motoru. Keď sa o ne budete starať, budú vám dobre slúžiť. Na to aby správne fungovali, potrebujú výživu, kyslík a podnety z mysle.  Naše orgány vlastne fungujú ako naša druhá „záložná“  myseľ. Sú to spojené nádoby. Ak nie sú v poriadku orgány, nedostáva sa dostatok kyslíka a výživy ani do našej mysle.

Praktizovaním kaligrafickej jogy sa telo začne meniť.  Keďže pre ľudské telo neexistujú ľahko dostupné náhradné diely, musíme sa o naše orgány starať, zbytočne ich extrémne nezaťažovať a nevytvárať im stres.  To je recept na šťastný život a dlhovekosť.  Doprajte vašim orgánom slobodu. Ak im ju dáte, budú existovať ako ryba vo vode, samé si poradia a vydržia fungovať dlho. Systém kaligrafického  zdravia vás k tomu dovedie a ako prvé zaznamenáte zmenu pokožky a očí. Pokožka bude jemnejšia a sviežejšia, oči budú omnoho pokojnejšie.

Už deväťdňový alebo osemnásťdňový kurz reálne zmení vaše oči a pokožku. Keď končím svoje kurzy, ľudia vždy vyzerajú mladšie a to preto, lebo sa upravilo a zlepšilo fungovanie orgánov.

Čo vlastne praktikovanie kaligrafického zdravia zahŕňa?  

Kaligrafické zdravie má 6 úrovní , ktorými človek prechádza.

  1. Fyzický pohyb – ten sa treba naučiť.
  2. Bezmyšlienkový pohyb – ide už o štádium meditácie, kedy nad pohybom nerozmýšľam ale aj napriek tomu ho vykonávam uvedomele.
  3. Skenovanie buniek. Pri trénovaní hľadáte bunky, ktoré strádajú a nie sú v dobrých podmienkach pre vykonávanie ich fyziologických funkcií. Nájdete ich a „vrátite ich späť“ do dobrých podmienok.
  4. Úsmev buniek. Keď sa bunka cíti bezpečne, dostáva sa do domáceho pocitu a začne sa usmievať.
  5. Harmónia. Keď sa bunky vo vašom tele usmievajú, dosiahnete stav harmónie. Budete sa cítiť vnútorne šťastní. A toto šťastie s vami zostane.  Nehovorím o šťastí, ktoré prichádza, keď si kúpite dom či auto. To je dočasné šťastie. Hovorím o šťastí, ktoré vo vás zostáva bez ohľadu na situáciu okolo vás. Toto šťastie nie je emocionálne. Je to stav, o dosiahnutie ktorého sa pokúšajú aj mnísi v kláštoroch.
  6. Blueprint. Zmena DNA. Zmena osudu. To je cieľ, o ktorí sa snažia ľudia, ktorí meditujú. Čiže, ak vaše bunky zomierajú usmiate, nové bunky, ktoré vznikajú, už majú ich informáciu.

Toto je proces, o ktorý nám ide. Keď praktikujete kaligrafické zdravie, začína sa uvoľňovať súcit. Táto energia sa uvoľňuje z vášho srdca. Ľudia praktikujúci kaligrafické zdravie to dosiahnu. Začnete si uvedomovať, že vás ľudia vyhľadávajú, majú vás radi, spájajú sa s vami. Nastala vnútorná zmena energie. Bunky ostatných ľudí to cítia, cítia tú vibráciu. Ak máte tú energiu a vibráciu, aj zvieratá k vám prichádzajú a neboja sa, lebo cítia vašu lásku. Kaligrafické zdravie mení myseľ, telo, ale hlavne fungovanie vašich buniek.

A čo je najdôležitejšie? Praktikovaním kaligrafického zdravia na dlhších pobytoch (viac ako 9 dní) nerealizujete retreat  tela, ale retreat vašich buniek. Správny názov by mal preto byť „Retreat buniek tela“ – pomoc každej bunke nájsť jej miesto, jej domov, kde má optimálne podmienky. Takýto retreat vás uzemni a urobí váš život šťastným a dlhým.

Organizujete mnoho malých workshopov, ale aj veľkých retreatov. Kedy nastane ten moment, kedy človek môže pocítiť a uveriť to, o čom hovoríte?

Ľudia sa zmenia na akomkoľvek workshope. Hĺbka zmeny závisí od jeho dĺžky. Keď sú ľudia v strese, bunky tela nemajú vhodné podmienky. Človek môže fyzicky robiť čokoľvek, ale stále nemôže „nájsť sám seba. Preto sa na začiatku každého workshopu vždy zameriam na proces navrátenia buniek späť domov. Na uvoľnenie stresu, paniky či úzkostí. Cieľom je vyprázdniť myseľ, oslobodiť ju. A neskôr z nej vytvoriť myseľ vedomú. Učím ľudí si užívať pohyb, keď je myseľ prázdna. Vtedy sa telo hýbe slobodne.

Ľudské telo pozostáva z 4 -5 triliónov buniek. A vy ste ako šéf veľkej firmy. Každý orgán je ako oddelenie. Vašou úlohou je zabezpečiť, aby každé oddelenie, resp. orgán fungoval správne. Musíte pomôcť bunkám nájsť cestu domov. Ak sa tak stane, bunky začnú správne fungovať, a tým pádom aj celý orgán. To, že bunky našli domov spoznáte podľa toho, že dosiahnete stav hlbokého pokoja. A ak hovoríme o domove, pocítite teplo, slobodu a budete si užívať. Vaše choroby, negatívne pocity, depresie zmiznú.

Vezmime si napríklad lieky. Ak ste chorí a beriete lieky predpísané lekármi, v prvom rade ich musia akceptovať vaše bunky. Veď je to niečo, čo prichádza zvonku, niečo cudzie. Ak beriete lieky a telo to akceptuje, môžete sa uzdraviť. Ale ak beriete lieky, ktoré telo neakceptuje, budete mat veľký problém. Ľudské bunky potrebujú jin -jang rovnováhu a pokoj. Vtedy sú schopné byť spolu. Ak pociťujete nepokoj a napätie, bunky medzi sebou bojujú.
Čiže, ak vaše bunky budú usmiate a pokojné, nájdu svoj domov, život sa vám zmení k lepšiemu a budete trvale šťastní. Každý váš deň bude šťastný. To je zmysel života. A systém kaligrafického zdravia vás k tomu privedie.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Cestujem po  celom svete a vidím, že všade je veľa stresu, úzkosti a depresií. Nech sa jedná o akokoľvek bohatú a vyspelú krajinu, ľudia sú nešťastní. Nie je to tým, že trpia nedostatkom a chýba im niečo hmotné. Naopak, majú toho priveľa. Ľudské bytosti stále niečo chcú. Vidíte v televízii reklamu a chcete to. Ego je chamtivé a ženie nás neustále za niečím novým čo túžime vlastniť.

To, čo chcem ľudí učiť, je prosté. Umožniť bunkám nájsť ich pravdu. Vtedy tá chamtivosť automaticky odíde. Myslím tým to, čo už som spomínal – nájsť pravdu vlastných buniek tým, že nájdu svoj domov. Hľadám ľudí, s ktorými vytvoríme miesta, kde budeme pomáhať v oblasti zdravia. Mojím cieľom je vidieť ľudí šťastných, zdravých a naplnených. To je moja misia. A napĺňanie tejto misie znamená dobrú karmu pre mňa. Moje bunky sú vtedy skutočne šťastné.

Keď sa ľudia pýtajú: „Čo robíte Majster Yang?“ Odpoveď je jednoduchá: „Učím východnú kultúru. Čínsku kultúru. Učím ľudí ako byť v stave ha-ha-ha. Učím ľudí byť šťastnými.“

Vnútorné šťastie nájdete v troch východných filozofiách.

  1. Konfúcius – učí rešpektu. Ide o prvú fázu, kedy sa učia fyzický pohyb.
  2. Taoizmus – učí spojeniu medzi nebom a zemou (koreňmi). Toto spojenie dosahujeme pri druhej úrovni – bezmyšlienkový pohyb (meditácia), tretej úrovni – skenovanie buniek a štvrtej úrovni – úsmev buniek.
  3. Budhizmus – nabáda k zisteniu Kto sme? K nájdeniu domova našim bunkám. Vytvoreniu vnútornej harmónie. A dosiahnutiu šiesteho stupňa učenia – zmeny DNA, blueprintu.

Všetky tieto filozofie staré tisícročia sú zakomponované v systéme kaligrafického zdravia Učím svojich učiteľov a plánujem vytvoriť miesto, alebo miesta, kde oni so svojimi skúsenosťami to pomôžu ľuďom dosiahnuť.