fbpx

September

ČAS OČISTY SLEZINY A PANKREASU

Podľa tradičnej čínskej medicíny sú v septembri najaktívnejšie orgány slezina a pankreas. Všetky aktivity, ktoré pre tieto orgány urobíte práve v priebehu septembra budú mať oveľa väčší účinok ako inokedy.

Podľa tradičnej čínskej medicíny prináležia mesiace september a október prvku zeme. Je to zároveň aj vhodný čas na očistu orgánov – sleziny, žalúdka, pankreasu a ďalších súvisiacich orgánov či systémov.
Tento okruh zahrňuje výnimočne tri orgány, zatiaľ čo v iných okruhoch sa stretávame len s dvoma. Klasická medicína neprikladá slezine žiadnu zvláštnu dôležitosť a zastáva názor, že je možné v prípade choroby alebo úrazu tento orgán pokojne vyoperovať.
Celostná čínska medicína je názoru úplne opačného. Zoznam problémov vzniknutý oslabením sleziny je veľmi dlhý a prakticky je v dnešnej dobe veľmi ťažké nájsť človeka s harmonickým pôsobením okruhu sleziny. Zmyslovým orgánom sleziny sú ústa.

Slezina patrí svojim pôsobením do imunitného systému a jej najdôležitejšou funkciou je likvidácia odumierajúcich krvných buniek. Podieľa sa tak na krvotvorbe. V čínskej medicíne riadi protivírusovú imunitu, tým pádom každá viróza, herpes či opar alebo napr. infekčná žltačka, znamená jej poruchu. Obaly okolo infekčných ložísk sú v slezine tvorené hlienmi z bielej múky, cukru a mlieka (tradičné buchty a koláče). Sladká chuť síce slezinu posilňuje, ale prebytok sladkostí a hlavne rafinovaného cukru vytvára v organizme hlieny, do ktorých sa zabaľujú infekcie.

Slezina ovplyvňuje nasledujúce orgány:
žalúdok, slinivka brušná, lačník, bedrovník, bránica, ďasná, hypotalamus, hypofýza, jazyk, hltan, kútiky úst, vegetatívne nervy, svaly, ritný otvor, slinné žľazy, štítna žľaza, podkožie, lymfatické cievy a uzliny, okostnica, podnebie, meniscus, panvové dno, kostná dreň, dreň nadobličiek, hltanové mandle.

Príznaky poruchy v okruhu sleziny:
Obezita, nadmerná štíhlosť, srdcová neuróza, hemoroidy, časté nočné močenie, chuť na sladké, suché alebo slabé pery, opuch kĺbu palca na nohe, mnoho hlienu na slizniciach, hormonálne poruchy, nepravidelná menštruácia, vodnatá nádcha, zápaly vedľajších nosových dutín, únava a slabosti končatín, chladné končatiny, krvácanie ďasien, začervenanie v hrdle, brnenie v končatinách, problémy na očných viečkach, začervenanie kože na krku a v oblasti kľúčnych kostí, bolesti v podpazuší, veľká únava po jedle, bolesti hrudnej chrbtice, šteklenie pod ľavou lopatkou, problémy príušných žliaz stredného ucha, pálenie, bolesť alebo kŕče v lýtkach , bolesti v oblasti lymfatických uzlín, bolesti a zdurenie pŕs, opuchy ďasien, opuchy spodného viečka, polypy v nose, zatínanie zubov, bolesti zubov v hornej čeľusti, vytekanie sliny v kútiku, paradentóza, popraskané pery, afty, herpes, zápal dutín, ovisnuté prsia, krivé zuby u detí, zväčšovanie pŕs u mužov, pocit na vracanie, chorobný hlad, chorobné nechutenstvo, vidiny jedla v sne, nezvládanie točivých pohybov napr. pri jazde na kolotoči, problémy s tenkým črevom, žalúdkom, pankreasom, hltanom, ústnou dutinou, perami, ochorenie hypofýzy, hypotalamu, epifýzy, štítnej žľazy, lymfatického systému a vegetatívneho nervového systému, strata pamäti, neplodnosť.

ODPORUČAME:

Z olejov Doterra odporúčame, alebo byliniek vyskúšajte: Cyprus,Fenikel, Kardamon, Kôpor, Geranium (Muškát).

Z masáží odporúčame masáž Tsi Nej Tsang, alebo teplé masáže. Slezina má rada teplo.

Z cvičení zamerať sa na mikrocirkuláciu – vnútorné cviky spojené s dýchaním.

Myseľ – nepremýšľať veľa – premýšľanie oslabuje slezinu a následne aj pečeň. Veľa meditácií napojiť a držať až do apríla.

Ayurvédske bylinky  – Chitraka, Neem, Moringa, Gurmar.