fbpx

November

Podľa tradičnej čínskej medicíny je november ideálny čas na detoxikáciu pľúc.

Základom dobre fungujúcich pľúc je ich detoxikácia – odstránenie nadmerného zahlienenia.

Nemyslíme tým nádchu. Sliznice dýchacích ciest sú potiahnuté hlienom, ktorého úlohou je ich chrániť. Ak je ho však nadbytok, dýchacie cesty aj priľahlé orgány sú nadmerne zaťažené a tvoria sa zapuzdrené ložiská s toxínmi a infekciami.  Pomôžu buď špeciálne dýchacie cvičenia.

Pľúcny krvný obeh zaťažený stresom, negatívnymi emóciami či depresiami a popretkávaný vegetatívnym nervstvom si zaslúži pravidelný relax. Správnym dýchaním posilníte pľúca, upokojíte myseľ a uvoľníte celý rad blokád, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity ako nedostatočné nadýchnutie, točenie hlavy, zvieravý pocit na hrudi a pod.

Dýchanie – základ nášho bytia

Dych. To základné, čo nás drží pri živote. Často krát si ani neuvedomujeme, ako dokáže práve dych ovplyvniť naše telo a našu myseľ. Správne dýchanie je vec, ktorú sa dokáže naučiť každý. Treba si ale uvedomiť, že to nie je záležitosť jedného, či dvoch dní. Vyžaduje si to disciplínu a najmä častú myšlienku na to, že počas dňa treba aj spomaliť. Vraví sa, že tak rýchlo, ako dýchame, tak rýchlo si predýchame život.

Nesprávne dýchanie

Na to, aby sme pochopili ako správne dýchať je dobré si vysvetliť, ako by sa dýchať nemalo. Aké je to vlastne nesprávne dýchanie?

Je to vtedy, keď dýchame príliš rýchlo, alebo keď dýchame príliš pomaly? Či keď dýchame hlboko, alebo zas plytko?
Ak sa zhlboka nadýchneme, rýchlo vydýchneme a opäť sa rýchlo zhlboka nadýchneme, a budeme to opakovať niekoľko minút, dôjde u nás ku hyperventilácii. Znamená to, že v našom tele sa nachádza príliš veľa kyslíka, ktoré telo nepotrebuje, a zároveň sa tam nachádza málo oxidu uhličitého. Takýto stav sa často vyskytuje pri panike, úzkostiach alebo pri silnom šoku.
Na druhej strane, ak budeme dýchať príliš plytko, naše telo sa môže dostať do napätého stavu. Napätie spôsobuje v tele stres a ten neblahodarne vplýva na naše zdravie.

Čo spôsobuje nesprávne dýchanie? Nesprávne dýchanie je také, ktoré spôsobuje:
•    nevoľnosť
•    závraty
•    pocity mdloby
•    dýchavičnosť
•    pocity chvenia
•    mravčenie alebo svalové kŕče
•    točenie hlavy
•    pocit malátnosti
Jednoducho všetky nepríjemné pocity.

Správne dýchanie

Správnym dýchaním dokážeme dostať telo i našu myseľ do relaxačného a uvoľneného stavu. Ak máme rušný deň, ak sme napätí, či nervózni z mnohých povinností, ktoré máme pre sebou, nájdime si aspoň chvíľu času a sústreďme a na dýchanie.
Ako teda na správne dýchanie?
Stačí, ak sa každú hodinu zastavíte na 1 minútu. Len minúta z hodiny! A ak vyskúšate nasledujúcu radu, ktorú vám ponúkame, zaručene nebudete ľutovať, pretože okrem toho, že sa budete cítiť omnoho uvoľnenejší, budete mať poobede viac energie, ako ste možno boli doteraz zvyknutí.
Výhodou tohto cviku na správne dýchanie je jeho mnohoraká použiteľnosť v kadejakých situáciách. Či už ste na cestách, alebo ste v práci za kancelárskych stolom, prípadne ste za pokladňou a pociťujete v sebe napätie… Jednoducho, nech už ste kdekoľvek a kedykoľvek, môžete to skúsiť.
Cvik je okrem iného vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia úzkosťami alebo panickými stavmi. A tých veru v dnešnej dobe nie je málo. Treba však upozorniť, že pri vykonávaní tohto cviku sa spočiatku môžu dostaviť pocity nevoľnosti. Je to však najmä z nezvyku z uvoľnenia. Čím častejšie toto správne dýchanie budete praktizovať, tým menej budete pociťovať počiatočnú nevoľnosť, až sa úplne vytratí a správne dýchanie si osvojíte natoľko, že sa nad ním nebudete musieť cielene zamýšľať, ale pôjde to samo. “Nastavíte” si vaše pľúca na tento rytmus.

Tak teda, ako na to?
V prvom rade sa snažte uvoľniť celé telo. Dajte sa do pohodlnej polohy. Ak sedíte, oprite sa. Ak stojíte, posaďte sa, prípadne uvoľnite ramená. Následne si stopnite minútu, kedy sa nebudete sústreďovať na nič iné, len na váš dych.
Priložte si ľavú ruku na hruď a pravú na brucho (toto už po prvotných razoch nepotrebujete robiť). Zhlboka sa nadýchnite tak, aby sa vám nadvihla ruka položená na bruchu. Nadýchnite sa teda poriadne do brucha. Na sekundu zadržte dych. A pomaly vydychujte – tak, aby výdych trval dvakrát dlhšie ako nádych. Pri výdychu totiž dochádza k uvoľneniu svalstva. Toto opakujte minútu. Potom sa môžete vrátiť k činnosti, ktorú ste vykonávali.
Jednorázové správne dýchanie veľa nezmení. Musíte si pamätať, že je nutné to praktizovať tak často, ako si na to spomeniete, až si to vaše telo zapamätá a bude to vykonávať aj samo od seba.

Správne dýchanie vám pomôže odbúrať stres, zbaviť sa nepokoja, nervozity, či ďalších nepríjemných emócií alebo myšlienok, ktoré sa do vás počas dňa dostávajú.

DETOXIKÁCIA PĽÚC:

  • dýchacie cvičenia, na hlboké uvoľnenie nervového systému a tým, detoxikovanie jemných ciev vedúcich do dýchacieho systému
  • inhalovanie esenciálnych olejov, alebo vonných tyčiniek
  • bylinková parná kúpeľ
  • infrasuana, parná sauna
  • masáže chrbta, bankovanie s jemnými technikami na uvoľnenie
  • meditácie – alebo inak povedané, psychohygiena na uvoľnenie mysle, kedže podstatnú časť kyslíku a teda nápor na dýchací systém má myseľ

v prípade záujmu nájdete niektoré možnosti aj v ponuke Lighthouseclubu.

S úctou a láskou

Martina