fbpx

Avokádo

Avokádo 2

“Najzdravšia potravina sveta” je už dobre známa aj u nás.

Do avokáda sa totiž zmestilo množstvo vitamínov a minerálov. Okrem podielu vitamínov B, C, D, E a K, vlákniny, horčíka, draslíka, fosforu, mangánu, medi a nenasýtených mastných kyselín obsahuje aj mnoho ďalších látok, ktoré organizmus rozhodne ocení.

V určitom kontexte môžeme avokádo označiť aj ako materskú potravinu. Hoci šupka nie je jedlá, fytochemické zlúčeniny, ktoré obsahuje, počas rastu plodu prechádzajú do dužiny.

Na zdravie srdcovocievneho systému výborne pôsobia fytonutrienty, ktoré tiež kontrolujú hladinu cukru v krvi a regulujú inzulín. Pôsobí protizápalovo a antioxidačne. Navyše napomáha tráviacemu traktu, pomáha proti chronickej únave a zmierňuje menštruačné bolesti.

Avokádo priaznivo pôsobí na črevá, čo ocenia aj ľudia trpiaci Crohnovou chorobou, zápalom hrubého čreva alebo syndrómom dráždivého čreva. Znižuje tiež tvorbu polypov a pomáha pri prevencii týchto výrastkov vo vnútornej výstelke čriev a ničí ich.

Vďaka obsiahnutým omega 6 mastným kyselinám avocado pomáha obnovovať centrálnu nervovú sústavu, zmierňuje účinky Alzheimerovej choroby a demencie. Spomaľuje starnutie kože, obmedzuje jej vysušovanie a dáva jej zdravý vzhľad. Dokonca odstraňuje aj tmavé kruhy pod očami.

Fytoestrogény v avokáde dokážu dokonca zastaviť estrogénom vyvolanú rakovinu reprodukčných orgánov a rakovinu hrubého čreva.

Pomôže tiež pri epilepsii, rakovine mozgu, pri neplodnosti, fibromyalgii, stavoch úzkosti, zápale sedacieho nervu, herpese, únave nadobličiek, autizme, pásovom opare, depresii či poruchách spánku, hemoroidoch, rakovine vaječníkov, maternice, syndróme posturálnej tachykardie, sklerodermii, chorobe z ožiarenia či závratoch.

Je veľmi vhodné konzumovať avokádo aj pri výpadkoch pamäti, príznakoch menopauzy, bolestiach hlavy, kandidóze, kŕčoch, bolesti chrbta, problémoch s rovnováhou, plynatosti a nadúvaní, vyrážkach, PMS atď.

Po emocionálnej stránke avokádo pomáha nájsť cestu k sebe samému. Zvlášť prospešne pôsobí, keď potrebujeme emočnú silu alebo hojíme zlomené srdce. Pomáha pri komunikácii s agresívnymi, deštruktívnymi ľuďmi alebo ľuďmi v núdzi. Bojuje tiež s pocitom viny, výčitkami svedomia či hanbou. Stará sa o nás s materinskou láskou a pomôže odstrániť bolestivé emócie zo srdca aj z duše.