fbpx

Arónia

aronia

Kráľovná antioxidantov, to je arónia známa aj ako jarabina čierna

Arónia je pôvodne východoamerický krík, ale od začiatku 18. storočia sa mu darí aj v európskom podnebí. Ker je nenáročný na podmienky a veľmi odolný voči škodcom a suchu. Dokáže prežiť aj vyše 50 rokov. Pre ľudský organizmus sú zaujímavé jeho plody – tmavé bobuľky plné antioxidantov – ktoré dozrievajú koncom augusta.

Bobule jarabiny čiernej sa vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C a  antioxidantov. Tieto látky ochraňujú bunky pred poškodením a spomaľujú proces starnutia. Podľa štúdie z roku 2009 majú bobule arónie najvyšší podiel antokyánov a proantokyanidinov spomedzi ovocia.

Okrem toho obsahujú množstvo vitamínov A, B9, C, E, K a minerálov ako draslík, jód, mangán, vápnik, zinok a železo, a oproti tomu len nepatrný pomer nasýtených tukov, sodíka a cholesterolu.

Antioxidanty, ktoré sú v arónii bohato koncentrované, sú pre ľudský organizmus neoceniteľným pomocníkom pri prevencii chronických ochorení ako šedý zákal, ochorenia srdca, rakovina a mnohé ďalšie. Zároveň chráni aj pred inými chorobami spôsobenými tzv. oxidačným stresom. Jarabina má takú schopnosť neutralizovať voľné radikály, že sa dokonca zaraďuje medzi superpotraviny.

Infekcia močových ciest je veľmi chúlostivé ochorenie a ak si prevenciu a liečbu spájate s brusnicami, je to správne. Faktom však zostáva, že arónia proti tomuto ochoreniu bojuje 5-10-násobne účinnejšie vďaka vyššej dávke kyseliny chinovej.

Srdcovocievne ochorenia sú strašiakom celej modernej populácie a bobule jarabiny sú vhodným doplnkom na zlepšenie krvného obehu, posilnenie ciev a fungujú aj ako prevencia pred infarktom. Fenoly dezinfikujú a regenerujú telo, podporujú hojenie rán, odstraňujú toxíny, znižujú zápal, zlepšujú elasticitu ciev a zabraňujú ich zaneseniu.

Dokáže zamedziť aj cukrovke, pretože samotné plody alebo ich 100%-ná čerstvá šťava výrazne znižujú hladinu cukru v krvi.

Pri problémoch s trávením je arónia taktiež skvelým pomocníkom, dokonca sa využíva aj pri liečbe žalúdočných vredov či hnačky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny upravuje trávenie ako také. K tomuto účelu je ideálne jesť bobule čerstvé alebo sušené mrazom.

Akoby toho nebolo málo, pravidelná konzumácia jarabiny naštartuje imunitu tak, že zabudnete, čo je to chrípka alebo prechladnutie. Vysoké protizápalové hodnoty ochraňujú bunky v celom tele, takže baktérie a vírusy rýchlo kapitulujú.

Podľa štúdie z roku 2003 majú plody arónie preukázateľne pozitívny účinok obzvlášť v boji s rakovinou hrubého čreva. Spomaľuje rast rakovinových buniek o 50-80% a pritom chráni tie zdravé.

Z čerstvých plodov sa dajú vyrobiť šťavy, fresh, sirup, džem, víno, likér či dokonca pivo. Sušené bobule je možné pridať do smoothie, jogurtu, čaju, kaše alebo aj koláčov.

Používa sa tiež na výrobu liečiv, ale aj ako farbivo do zmrzlín či drinkov.

Okrem plodov je možné využiť aj koreň, ktorý zastavuje krvácanie z rany, kým kôra znižuje horúčku a lieči hnačku.

Treba sa držať ideálnej dennej dávky, a to je 1 polievková lyžica denne. Väčšie množstvo môže spôsobiť tráviace problémy.