fbpx

Ajurvédske masáže

Ayurvédske masáže sú súčasťou tradičnej ayurvédy. Ayurvédske masáže harmonizujú telo, dušu a myseľ, pomáhajú proti starnutiu tela a detoxikujú organizmus.

Ayurvéda je celostný liečebný systém založený na princípoch východnej medicíny a zaoberá sa človekom ako celkom. Základným liečebných princípom je nájsť príčinu choroby a odstrániť ju.

Ayurvéda usiluje o nastolenie rovnováhy v tele.

Kedy sa odporúča ayurvédska olejová masáž:

– pri nerovnováhe váta doshe
– pri psychosomatických problémoch
– pri anémii (nízka hladina železa v krvi)
– po fyzicky namáhavej práci, športe
– spomaľuje starnutie, zlepšuje spánok, trávenie
– zvhlčuje pokožku

– posilňuje organizmus

Prejavy nerovnováhy váta doshe

Fyzické prejavy:

-Zápcha, tvorba plynov alebo distenzia v bruchu
-Dehydratácia, hrubá, suchá pokožka
-Všeobecná bolesť tela, slabosť, únava a nízka vitalita
-V ústach pretrváva trpká chuť
-Poruchy spánku alebo nespavosť
-Otrasy, zášklby, závraty
-Citlivosť na chlad a prievan

Mentálne prejavy:

-Úzkosť, nervozita, nepokoj, túžba utiecť
-Zmätok, strach a trasenie
-Cítite sa neuzemnený
-Nadmerný pohyb: v mysli, práci, alebo reči

Kedy sa neodporúča ayurvédska olejová masáž:

– zvýšená kapha dosha, obezita, nadváha
– cukrovka, rakovina
– akékoľvek infekcie a otvorené rany na tele
– menštruácia
– tehotné ženy do 3 mesiacov, tehotné ženy iba olejovanie na chrbte
– pri pita problémoch ako veľké množstvo vyrážok, horúčky
– alergie treba prekonzultovať s odborným lekárom
– reumatické problémy prekonzultovať s odborným lekárom

ABHYANGA + SWEDANAM

Abhyangam (olejová masáž celého tela) je najpoužívanejšia ajurvédska masáž v Indii. Sanskritské slovo „abhyang“ znamená masírovať. Pri abhyangam sa masíruje celé telo, nohy aj ruky. Masáž je zameraná na najdôležitejšie marmové body, čo sú vitálne body na našom tele. Touto masážou sa zvyšuje produkcia bielych krviniek,  ktoré upevňujú obranyschopnosť v našom tele.  Abhyangam udržuje dhátu – princíp rovnováhy v tele, zvyšuje funkčnosť svalov, mäkkosť pokožky, zlepšuje spánok, redukuje nervozitu, slabosť a stres.

Masáž tváre, predná časť tela, (brucho, hrudník, celé končatiny až po končeky prstov), zadná časť tela (chrbát, končatiny), masáž šije + manupresúra počas celej masáže

Trvanie masáže 90 minút.


 

ayurvédske masáže

PADABHYANGA – masáž nôh

V Ayurvéde je “PADABHYANGA”, alebo “masáž chodidiel” považovaná za matku všetkých terapií, ktorá upokojuje, revitalizuje, a vyrovnáva rôzne poruchy nervového systému. Sú to nohy, ktoré spájajú bytosť vo vás so zemou. “Pada” v sanskrite znamená “noha” a “abhyangha” znamená požitie bylinných olejov. Sezamový olej sa najčastejšie používa na masáž nôh. Sezamový olej je silný antioxidant, ľahko sa vstrebáva a je veľmi výživný pre pokožku. V závislosti od stavu osoby možno použiť aj liečivý olej alebo liečivé ghí.

Výhody:

  • podporuje kvalitný spánok a zlepšuje periférny obeh
  • pomáha upokojiť myseľ, uvoľňuje a revitalizuje centrálny nervový systém
  •  pomáha udržiavať zrak a sluch
  • Odstraňuje únavu dolných končatín
  • pomáha predchádzať ischiasu, poskytuje končatinám odolnosť
  • odstraňuje sťahovanie väzov, ciev, svalov chodidiel
  • pomáha upokojiť a udržiavať “Vata doshu”, ktorá ak je v prebytku, je považovaná za hlavnú príčinu chorôb

Trvanie masáže 30 minút.

Mukabhuanga

SHIRO ABHYANGA – masáž hlavy

Je označovaná ako antistresová masáž, pomáha zmierňovať bolesti hlavy a očí, uvoľňuje pohyb v ramenách a šiji.

Bylinný olej sa natiera na hlavu, je absorbovaný cez vlasové korienky do pokožky hlavy. Tým sa zlepší prekrvenie hlavy, uvoľňujú sa svaly a nervové vlákna. Osvieži sa telo aj duch, uvoľní sa napätie, odstráni sa únava,aktivuje prietok krvi do mozgu, čo vedie k zlepšeniu výživy. To znamená, že sa im dodáva viac živín, kyslíka, ktoré sú potrebné na intenzívnu činnosť mozgu, a lepšie odpadové plyny z metabolizmu, lieči migrénu a iné bolesti hlavy, zmierňuje depresiu, stres, nervozitu, zlepšuje kvalitu spánku a odpočinku, tiež zlepšuje zrak a spomaluje starnutie.

Trvanie masáže 30 minút


Shiro abhyanga

MUKHABHYANGA – masáž tváre

Je jemná masáž tváre, ktorá aktivuje hlboké mozgové centrá pod pokožkou, marmové body, omladzuje a regeneruje pokožku, uvoľňuje vnútorné aj vonkajšie napätie pod pokožkou. Mukabhyanga má veľmi upokojujúce, harmonizujúce a relaxačné účinky na telo a myseľ.

Trvanie masáže 15 minút


CHURNA PINDA SWEDA – masáž bylinnými vankúšikmi

Je typ ajurvédskej masáže, ktorá sa vykonáva pomocou teplých liečivých rastlinných olejov a bylinkových vreciek – vankúšikov. Byliny sú zviazané v látke, aby sa vytvorili malé vrecká,  ktoré sa potom nahrievajú na teplom oleji a masíruje sa telo. Podporuje krvný obeh, upokojuje nervy, uvoľnuje svaly, zmiernuje bolesťi, opuchy a stuhlosťi, odstraňuje metabolické odpady (preto posobí ako mini detox), uvoľnuje stres, vyvoláva dobrý spánok,  prináša úplnú relaxáciu telu aj mysli.

Odporúča sa na artritídu, bolesť svalov a kĺbov, ztuhnuté plecia, bolesť a stuhlosť krku,

bolesť chrbta, autoimunitné ochorenia, cukrovku, únavu, hormonálnu nerovnováhu, myómy, menopauzu, neplodnosť, endometriózu, stres, depresiu, problémy so spánkom, psoriázu, dnu, alergie, všeobecne zlepšuje pohyb tela…

Odporúča sa 5 terapií.

Trvanie masáže 60 minút


Pinda Sweda

SHIRODARA – polievanie olejom na tretie oko

Je starodávna ajurvédska liečebná technika, teplý olej sa leje na čelo. Táto terapia sa používa pri liečbe očí a neurologických problémov, stratu pamäti, určité kožné problémy, sivé vlasy, problémy so spánkom a niektoré typy alergií. Termín pochádza zo sanskrtského slova shiras, čo znamená „hlava“ a dhara, čo znamená „tok“.

Trvanie masáže 60 minút


Shirodara

UDVARTHANA + SWEDANA

Je ajurvédska terapeutická suchá masáž, pri ktorej sa špeciálny bylinný prášok aplikuje na telo a s väčším tlakom sa vmasíruje proti smeru vlasových folikulov – proti toku váty. Masáž aktivuje nervy a zvyšuje prietok krvi do narušených častí tela. Udvarthana tiež revitalizuje a regeneruje telo, čím si zachováva svoju silu, štruktúru pokožky a prirodzenú elasticitu. Redukcia tuku je jednou z významných výhod v prípade obezity a zníženie telesnej hmotnosti, odstraňuje tiež vrstvy celulitídy z tela.Tiež pomáha pri chorobách, ako je paralýza, obezita, ischias, tráviace ťažkosti.

Pravidelnými sedeniami sa výrazne zlepšuje pohyblivosť kĺbov a v tele sa rozvíja pocit ľahkosti.

Zlepšuje metabolickú aktivitu zvýšením prietoku krvi v cievach, znižuje cholesterol v krvi.

Odborníci, ktorí ponúkajú Udvarthanu v Pune tvrdia, že so špecializovaným prístupom je možné úspešne liečiť aj choroby ako Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, hemiplagia, ischias, roztrúsená skleróza a reumatoidná artritída.

Trvanie masáže 45-60 minút a sauna 15 minút


Udvarthana

Pozrite si AJURVÉDSKU SAUNU