fbpx

Podľa tradičnej čínskej medicíny je január ideálny čas na detoxikáciu močového mechúra.

V januári najviac trpí močový mechúr. Po prvé preto, lebo reaguje na chlad vonku a po druhé preto, že sa občas môžeme cítiť pod nejakým tlakom.

Ako spoznáte problém?

Pálenie pri močení, bolestivé a časté močenie, krv alebo hlien v moči, bolesti v podbrušku, kŕče v lýtkách, bolesti päty a ostrohy, upchatý nos, krvácanie z nosa…

Ak vás trápi močový mechúr je potrebné najprv zistiť príčinu, tj. či zápal vznikol v dôsledku infekcie baktériami, alebo v dôsledku podchladenia napr. sedením na niečom studenom alebo v dôsledku auto-imunitnej reakcie. Vždy je lepšie poradiť sa s lekárom o akýchkoľvek nežiaducich príznakoch, na ktoré ste narazili. Problém s močovým mechúrom netreba odkladať, pretože sa môže preniesť až do obličiek.

Čo podporuje činnosť močového mechúra

  • V prvom rade je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim. Tekutiny prečistia celé telo, ale aj dodajú bunkám potrebnú energiu, vitalitu a sviežosť. Vhodné tekutiny (alkalická voda) majú schopnosť pozitívne napomáhať pri liečbe obličkových ochorení (obličkové kamene).
  • Energiu do obličiek a močového mechúra povzbudíme aj trením dlaní o seba a následným priložením na miesta obličiek a močového mechúra.
  • Jablčný ocot je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálov, ktoré dokážu zabrániť baktériám sa v močových cestách usádzať a rozmnožovať. Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu do pohára vody. Môžete pridať aj čerstvú citrónovú šťavu či med. Dobre zamiešajte a vypite. Pite to dva krát denne, počas niekoľkých dní.
  • Sóda bikarbóna zvyšuje acidobázickú rovnováhu kyslého moču, čím môže uľaviť od bolesti a napomôže zrýchliť čas rekonvalescencie. Pridajte jednu čajovú lyžičku sódy do pohára vody a pite 1 – 2 krát denne.
  • Z byliniek sú ideálne: zlatobyľ obyčajná, žihľava, vres, lipa, ihlica tŕnistá, breza, medovka, praslička roľná, repík. Z prasličky roľnej, repíku, zelerový odvar (vňať) si môžete pripraviť aj sedací kúpeľ.
  • Brusnice a čučoriedky sú vhodné v akejkoľvek podobe. V prípade aktívnej prevencie je najvhodnejšia kapsulová forma, ktorá má dostatočné koncentrované množstvo aktívnej látky.

Keď je vonku chlad, telo potrebujeme prehriať z vnútra. Strava by v tomto období mala byť sýtejšia a bohatšia na tuky. Vhodnejšie sú potraviny slanej chute, a vyhýbať by sme sa mali jednoduchým cukrom. Pri zápaloch je dobré doplniť vitamín C, ktorý moč okysličí a bojuje proti mikroorganizmom.

Výrazne môžu pomôcť aj esenciálne oleje doTERRA.