Ako fukgujú esenciálne oleje cez mozog a tak ovplyvňujú somatiku?

Pôsobenie esenciálneho oleja a jeho vône na ľudský organizmus je veľmi komplexným a zložitým procesom. Vieme, že cez čuch, ktorý je priamo spojený cez čuchový bulbus s amygdalou a ďaľšími časťami limbického mozgu sa dokážeme napojiť na emocionálne spomienky, kontrolu srdečného rytmu, tlak krvi, imunitu, dýchanie, pamäť, hladinu stresu, rovnováhu hormónov. Preto majú esenciálne oleje tak silné účinky fyziologické ale aj psychologické. Limbický lalok môže ovplyvňovať hypotalamus a ten je dôležitou časťou mozgu, ktorá je centrom hormonálnej rovnováhy. Uvoľňuje chemické látky, ktoré majú vplyv na celý rad procesov v tele, ako napríklad: rast, obnova, trávenie, imunita, sexuálna energia. Hypotalamus sa nazýva tiež hlavná zľaza.

Pomocou správne užívaných esenciálnych olejov môžeme stimulovať produkciu hormónov hypotalamu, čo vedie k zvýšeniu činnosti štítnej žľazy,  ktorá priamo súvisí s úrovňou našej energie, mladosťou, dlhovekosťou.

Napríklad štúdie Doktora Alana Hirscha ukazujú, že levanduľa a dyňa zvyšujú sexuálnu túžbu stimuláciou amygdaly.

Naša skúsenosť ukazuje, že pri prvých aromateraliách sa u človeka objavia vône, ktoré odmieta, lebo telo narazí na emocionálne spomienky, ktoré nechce otvárať. Preto vyberať oleje podľa ich opisov, či účinkov bez toho, aby sa absolvovala diagnostika, je rizikové, lebo otvorením „pandorinej skrinky“ sa môžu u človeka vo väčšom množstve uvoľniť toxíny, ktoré ho stiahnu do prežívania potlačnej emócie. Ak nedokáže od emócie mať odstup, tak olej môže mať tak silne čistiaci účinok, že detoxikácia nenastane. Preto aromaterapia má veľký význam v postupnosti nasadzovaných olejov. Každá bylinka má totiž inú frekvenciu (od 52-320 Hz), a treba ponechať na dôvere k telu, ktorú si vyberie ako prvú, lebo je nastavené túto zvýšenú frekvenciu „utiahnuť“ počas liečivých procesov.

Aromaterapia v Lighthouseclube je súčasťou ponuky už od otvorenia centra a máme skúsenosti, ktoré nás v pokore vedú pri práci s olejmi.

S úctou a láskou k olejom a bylinkám, ale hlavne k nášmu zdraviu

Martina