Jogínska očistná kúra od toxínov – Šat karma – 29.5.2016 o 10 hod

Téma: Jogínska očistná kúra od toxínov – šat karma

Šat karmy sú staroveké detoxikačné techniky jogy. Ich cieľom je prečistiť telo a myseľ, čiže odstrániť toxíny a negatívne myšlienky, ktoré by mohli stáť v ceste cvičenca za jeho konečným cieľom – samádhí (zastavenie mysle, kontemplácia..)

Kedysi boli jogínske očistné techniky považované za tajné. Učitelia ich odovzdávali iba najlepším cvičencom. Neskôr slúžili ako prípravné cvičenia na jogu a pomáhali adeptom dosiahnuť vyššie stavy vedomia.

Dnes sa pre svoj pozoruhodný terapeutický prínos uplatňujú pri liečení, detoxikácii tela a odstraňovaní energetických blokov. Šat znamená šesť a karma / krija v joge znamená aktivitu alebo pohyb, pri ktorom sa zlepšuje cirkulácia krvi, lymfy a pod. Ide teda o šesť tradičných jogových techník očisty/detoxikácie:

1. Džála (jala) néti – výplach nosa slanou vodou
2. Dhauti – očista tráviaceho traktu
3. Naulí – masáž brucha pomocou vlnenia brušných svalov
4. Basti a šankhaprakšálana – očista čriev
5. Kapálabháti – prečistenie čelovej dutiny
6. Trátak – očista sústredeným pohľadom na jeden bod alebo na plameň sviečky

Význam detoxikácie s celou radou civilizačných chorôb stúpa. Moderná medicína prichádza na to, čo starovekí jogíni dávno vedeli a síce, že toxíny, ktoré nemajú prirodzenú cestu von z tela, spôsobujú postupné zanesenie organizmu do takej miery, že prepukne choroba.

Moderná medicína lieči hlavne symptómy, málokedy však príčinu. Preto sa človek dostáva do začarovaného kruhu, kedy sa choroba do zaneseného tela stále vracia a tak vznikajú chronické ochorenia. Sú známe mnohé prípady odstránenia chronických, psychosomatických a civilizačných chorôb pomocou krijí ako formy doplnkovej liečby, napríklad chronické zápaly nosohltana, cukrovka 2. typu, glaukom, tinitus atď.

“Čistotou sa zlepšuje schopnosť poznávania, jednobodovosť mysle, kontrola nad zmyslami a schopnosť vnímať svoju podstatu.” (jogasútra).

Krije aj teraz slúžia na očistu tela a mysle a prípravu cvičenca na vyššie formy techník (koncentrácia, meditácia). V joge by mali mať nemenej dôležitý význam ako ásany (jogové pozície) a pranajáma (dychové cvičenia). Krije majú dôležité miesto v klasickej hathajoge. Zdá sa však, že nové populárne školy jogy (powerjoga, ashtanga, vinyasa a pod.) potlačili význam a dôležitosť týchto techník aj pre dnešného človeka – škoda pre študentov!

Cena za blok praktickej výuky: 30 EUR.

Záujemcovia nás môžu kontaktovať na tel. 0905 354 888 alebo mailom na recepcia@lighthouseclub.sk

Zanechajte nám svoje myšlienky