Detox tela podľa TČM

Tradičná čínska medicína je jedinečný liečebný systém starý takmer 5.000 rokov. Človeka vníma ako súčasť prírody, v ktorej sa stretávajú prúdy energie. Preto všetky zákony prejavujúce sa okolo človeka platia rovnako aj v jeho vnútri.

Pilierom celého liečebného systému je teória Jinu a Jangu.  Ide o dva energetické protipóly, ktoré však nemôžu existovať jeden bez druhého. Jang symbolizuje mužskú energiu prejavujúcu sa stúpaním, rozdeľovaním a rozpínaním, zatiaľ čo Jin je vyjadrením ženskosti, za ktorou sa skrýva klesanie, stálosť a súhra.

Choroba z pohľadu TČM

Do momentu, kedy oba typy energie zostávajú v harmónii a navzájom sa doplňujú, človek sa cíti svieži a plný sily. Pod vplyvom rôznych faktorov, medzi ktoré patria  aj toxíny, stres, dlhodobé užívanie liekov atď…, začína jedna energia prevažovať nad druhou a v organizme sa tvoria bloky, šíria sa patologické energie a chaos. Následkom toho vzniká celý rad problémov, od zdánlivo nevinných nachladnutí cez stále častejšie alergie a dýchacie problémy až po choroby, ktorých dopad na organizmus býva fatálny.

Čínsky pentagram a jeho význam

pentagramK tomu, aby sa človek cítil zdravý a vitálny a to jak po stránke telesnej, tak po stránke duševnej, stačí udržiavať energiu prúdiacu v organizme vo vyváženej rovine.  To, čo na prvý pohľad vyzerá jednoducho, sa však v praxi javí ako nesmierne ťažké.

Na vysvetlenie všetkých vzťahov a väzieb medzi človekom a jeho okolím sa používa päť prvkov – drevo, oheň, zem, kov a voda. Chápu sa vo vzájomných súvislostiach, pričom drevo povzbudzuje oheň, oheň sa rozkladá na popol (zem), zem plodí kov, kov vytvára vodu (kondenzácia vody na chladnom povrchu) a voda poskytuje vlahu drevu, čím podporuje rast.

Ku každému prvku sú priradené ročné obdobia, chuti, emócie, časti tela. Drevo má spojitosť s obdobím jari, zelenomodrou farbou, priradeným orgánom ľudského tela je pečeň; oheň vládne v lete – najlepšie ho charakterizuje červená farba, orgánom je srdce; v období babieho leta a skorej teplej jesene vládne žltá farba a slezina; na konci jesene a začiatku zimy preberá vládu kov, biela je dominantná a v aktivite sú pľúca; voda je tmavá, chladná, hlboká a modročierna, v najlepšej kondícii je v zime a obličky jej podliehajú najviac.

Ak sú orgány vo vzájomnej harmónii, človek sa ocitá vo fyzickej a duševnej pohode. V dnešnej uponáhľanej dobe má však čisté orgány len málokto. Vzduch, ktorý dýchame, potraviny , ktoré denne konzumujeme, stres, zhon a vysoké nároky – to všetko predstavuje pre organizmus veľkú záťaž. Záťaž v podobe toxínov. Ak je niektorý orgán v určitom ročnom období príliš dominantný alebo oslabený, nastáva nesúlad a objavujú sa prekážky. A následkom je choroba.

Párové orgány

Je dôležité vedieť, že v tele všetko funguje na základe dvoch energetických potenciálov – sily odstredivej, uvoľňujúcej (jin) a dostredivej, stagnujúcej (jang). V rovnakom zmysle slova  sú v tele prepojené aj orgány.  Znamená to, že ak nájdeme v tele problém daného orgánu, môžeme s istotou povedať, že minimálne rovnaké postihnutie nájdeme aj u orgánu párového. (aj keď prejavy nemusia byť vždy rovnaké). Napríklad astmatici by sa mali zaoberať liečbou pľúc a zároveň liečbou hrubého čreva. Nie je tajomstvom, že príčinou týchto alergií je nesprávna činnosť čriev, ale tieto súvislosti už väčšinu nikto nerieši.

Párové orgány sú nasledovné:

Pečeň – žlčník
srdce – tenké črevo
slezina, pankreas – žalúdok
pľúca – hrubé črevo
obličky – močový mechúr

Detoxikujeme telo

Mnoho ľudí si pod slovom detoxikácia predstavuje rapídne chudnutie a takmer žiadnu stravu len tekuté nápoje. Nie je to však celkom pravda. Pri detoxikácii ide o konzumáciu zdravých potravín, ktoré nie sú chemicky upravované. Neznamená to ale, že budeme na ovocí, zelenine a vode celý týždeň. Môžete zjesť aj mäso, malo by však byť organické, bez pridaných toxínov, a nemalo by byť tučné, či údené.

Chceli by ste vedieť, kedy je ideálny čas na detoxikáciu? Vraj je to vtedy, ak je mesiac v nove. Údajne je to najlepší čas preto, lebo telo je na vrchole svojich detoxikačných schopností. No a ako na detox tela?

 • v prvom rade je nutné dodržiavať pitný režim! Nezabúdajte ale, že najlepšia je neochutená pitná voda, najlepšie ak je nesýtená. Sýtené minerálky len zbytočne zaťažujú žalúdok. Vhodné je do vody pridať napríklad šťavu z citróna, ktorá dodá do tela aj vitamín C. Okrem tohto je vhodné piť aj rôzne bylinkové čaje, ale pozor! Nesladené. No a samozrejme, 100 %-tné ovocné alebo zeleninové šťavy nič nepokazia. Vynechať kávu.
 • v strave sú najdôležitejšie bielkoviny, v podobe strukovín, orechov, vajíčok alebo sóji, a tiež listová zelenina, ktorá sa odporúča konzumovať surová s pár kvapkami olivového oleja.
 • spánok, spánok a ešte raz spánok! Na ten netreba zabúdať. Veď všetci iste dobre viete, aké účinky to na vás má, ak ho máte málo. Snažte sa preto vytvoriť si režim spánku, o koľkej pôjdete večer spať a o koľkej budete ráno vstávať tak, aby ste si pospali aspoň 8 hodín.
 • nech ste kdekoľvek, nezabúdajte zhlboka dýchať. Jednak, že vám to pomôže roztiahnuť cievy a tým uvoľní napätie v tele, čím ho zbaví aj istej dávky stresu, tiež vám to ale pomôže v rýchlejšom spaľovaní kyselín, ktoré sa v tele hromadia.
 • no a samozrejme netreba zabúdať na pohyb. Cvičenie je totiž najlepší spôsob ako dostať metabolizmus do pohybu.

Orgány umožňujúce detoxikáciu

Detoxikácia tela môže byť zameraná buď na organizmus ako taký, ako celok, alebo priamo na isté časti, orgány. Záleží už len na vás, na čo by ste sa chceli sústrediť najviac. Detoxikovať môžeme lymfatický systém, slezinu, pľúca, žalúdok, obličky, pečeň, črevá.

Začiatky detoxikácie …

Ako sa vraví, začiatky bývajú ťažké. Iné to nie je ani v prípade, že sa rozhodnete pre detoxikačnú kúru. Čo je ale pozitívum je to, že tieto “nežiaduce účinky” by mali do štyroch dní ustúpiť a telo si navykne na nový režim.

 • prvé dni môžu byť príznačné tým, že sa budete cítiť unavený a malátny. A to ste čakali skôr prílev energie, však? Je to však spôsobené najmä tým, že váš návyk na kofeín alebo cukor je zrazu v úzadí. Zrazu nekonzumujete látku, ktorá vám zvykla dodať energiu na istý čas. Nebojte sa! Je to len prechodný stav, začiatočný. Prekonať ho môžete napríklad tým, že si doprajete viac spánku ako predtým.
 • ďalším príznakom môže byť zápcha. Toxíny sa jednoducho akosi nahromadia a potom to ide ťažšie. Preto je potrebné piť dostatok tekutín.
 • tiež sa môžu objaviť nepríjemné alergie na rôzne potravinové zložky ako napríklad lepok či sója.
 • nepríjemné svrbenie kože je tiež jeden z pocitov vyskytujúcich sa v začiatkoch detoxikácie.
 • máte pocit, že na vás prišlo prechladnutie? Buď je to naozaj tak, alebo je to len reakcia tela na veľké zmeny pri detoxikácii.
 • no a tiež sa môžu vyskytnúť problémy so spánkom, a to už či nadmerným spánkom alebo práve naopak nedostatočným.

Detoxikácia organizmu podľa mesiacov s použitím olejov doTERRA